December 9, 2022

Çiğdem Mater’e bir destek de Hamburg Film Festivali’nden30. Hamburg Film Festivali açılış gecesinde Festival Direktörü Albert Wiederspiel tutuklu sinemacılar Jafar Panahi, Mohammad Rasoulof, Mostafa Al-Ahmad ve Çiğdem Mater’i andı.

“Kalbimizin tam içindeler ve buradalar”

Albert Wiederspiel, şöyle dedi:

“Özgürlük öyle bir söz ki, hiç bir zaman bitmemiş, hiç bir zaman yapılmamış. Yapman gereken gerek bir şey o, üstlenmen gereken bir şey, sürekli “olman gereken” şey yani. Yaşadığımız döneme uyan bir tarafı yok, baylar bayanlar.

“Yaşadıkları hiçbir şey arkamdaki dört fotoğrafa uymuyor zaten. İranlı yönetmenler Cafer Panahi ve Mohammad Rasoulof hapisteler, Mostafa Al-Ahmad hüküm giydi bile. Türk yapımcı Çiğdem Mater 18 yıl hapis ile cezalandırıldı, hiç yapmadığı bir filmden ötürü. 18 yıl, baylar bayanlar.

“Yeteri kadar ünlem işareti koyamıyorum cümlenin sonuna, atacağım çığlıklar yeteri kadar yüksek gelmiyor. Bu gece bu dört insanı düşünüyoruz. Kalbimizin tam içinde ve buradalar.”

Çiğdem Mater hakkında

Sinemacı, yapımcı, gazeteci. Belgesel, kısa ve uzun metraj filmler çekti.

Yaban (2022/ İstanbul Film festivali Ulusal Yarışma), Ah Asuman (2019), Silivri’den mektuplar ( 2019),  Sivas (2014),  Soluk (2019), Toz Bezi (2015), Sivas (2014) ve Çoğunluk (2010) gibi Türkiye içi ve dışında ödüller alan film çalışmaları arasında yer alıyor.

Çekimleri Türkiye’de gerçekleştirilen aralarında Ai Weiwei imzalı İnsan Seli belgeseli ve Mohamed Ben Attia’nın yönettiği Weldi filminin de bulunduğu uluslararası projelerde yürütücü yapımcılık yaptı.

Anadolu Kültür’de Kafkas programları sorumlu koordinatörü ( 2005-2009), Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi koordinatörü (2009-2010) ve Türkiye-Ermenistan Sinema Platformu Türkiye koordinatörü.

1997-2005 yılları arasında BBC News, Boston Globe, Sky News, Radio France International, ARTE, Le Nouvel Observateur, Los Angeles Times gibi uluslararası medya kuruluşlarında çevirmen, yapımcı ve muhabir olarak çalıştı (1997-2005).

Anadolu Üniversitesi’nde sinema lisansı, Marmara Üniversitesi’nde medya sosyolojisi üzerine iletişim bilimleri yüksek lisansı yaptı.

(EMK)

Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: