December 9, 2022

“Hastanelerimizi kapattırmayacağız” – bianet*Fotoğraf: ATO

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Ankara Tabip Odası (ATO), Ankara’da kapatılan hastanelerin taşındığı Etlik Şehir Hastanesi’yle ilgili açıklama yaptı.

Ankara Tabip Odası’nda yapılan açıklamayı ATO Genel Sekreteri Dr. Mine Coşkun yaptı.

“Etlik Şehir Hastanesi’nin henüz tamamlanmadan açıldığını” belirten Coşkun, “2011 yılında sözleşmesi yapılan hastanenin 2022 yılında bittiğini söyledi ve şöyle devam etti:

“Yani Sağlık Bakanlığı bütçesine, dolayısıyla halkın sırtına 25 yıl yük olacak bir hastanemiz daha oldu. Etlik Şehir Hastanesi’nin açılmasıyla uzun süredir gündemde olan beş hastane kapatılacak/taşınacaktı.

TIKLAYIN-TTB: Onkoloji hastanesi kapatılırsa hastalar tedaviye erişemeyecek

“Önce kapatılmayacak denildi”

“Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca 21 Eylül 2022 tarihinde yine Twitter’dan bir paylaşımda bulunarak, ‘hastanelerin kapatılacağına yönelik iddiaların asılsız olduğunu, hiçbir hastanenin kapatılmayacağını ve gurur duyulacak yeni bir hastanemiz olduğunu’ ifade etti.

“Aynı gün Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü bir genelge yayınladı. Genelgede, ‘günümüz değişen sağlık ihtiyaçları ve pandemi sürecinin devam etmesi hususları dikkate alınarak yapılan yeniden değerlendirme neticesinde sağlık hizmet sunumu planlamalarında revizyona gidilmiştir’ denilerek kapatılması planlanan beş hastanenin kapatılmayacağını duyurdu.

“Sağlık hizmeti aksıyor”

“Ancak Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü tarafından son yayınlanan yazıyla bu kez, Ulucanlar Göz Hastanesi, Etlik Zübeyde Hanım, Dışkapı Yıldırım Beyazıt ve Sami Ulus hastanelerinin kısmen Etlik Şehir Hastanesi’ne taşınacağı ve Eğitim ve Araştırma Hastanesi vasıflarının devam edeceği belirtiliyor.

Günlük değişen kararlar, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının olduğu kadar hastaların da başını döndürüyor. Sağlık hizmetinin ciddi şekilde aksamasına, ameliyatların durmasına neden oluyor.

“Sağlık Bakanlığı şeffaf olmalı”

“Sağlık Bakanlığı; hekimleri, sağlık çalışanlarını, vatandaşları ilgilendiren konularda açık ve şeffaf olmalıdır. Alınan kararlara ve planlamalara hekimler, sağlık çalışanları ve başta Türk Tabipleri Birliği, Ankara Tabip Odası olmak üzere Ankara’daki alanında uzman meslek örgütleri ve sağlık çalışanlarının sendikaları dahil edilmelidir.

“Bir kez daha ifade ediyor ve uyarıyoruz; Hastanelerimizi kapattırmayacağız, hekimlerimizin, sağlık çalışanlarımızın, vatandaşlarımızın mağdur olmasına izin vermeyeceğiz.”

(RT)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: