December 9, 2022

“Meclis’in ilk gündemi hasta mahpuslar olmalı”Fotoğraf: MA

Hasta ve tahliyesi geciktirilen mahpus ailelerinin Diyarbakır’da başlattığı Adalet Nöbeti, 319. Günündeki eylemlerinde bugün açılacak Meclis’e seslendi.

Her hafta Diyarbakır Adliyesi, Adli Tıp Kurumu (ATK) ve Diyarbakır D Tipi Cezaevi önünde eylemler yapan aileler, bugünkü eylemlerinde hasta mahpusların durumuna dikkat çekti.

“Tutuklular arasına ayrım yapılmasın”

MA’nın haberine göre, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın hasta tutuklulara ilişkin düzenlemelerin yapılacağı açıklamasını hatırlatan tutuklu yakınlarından Reşahat Ada, İnci Güler, Nazime Boltan ile Herdem Merwanî, bir kez daha siyasi partilere çağrıda bulundu.

Hasta ve infazı yakılan tutuklular için 11 aydır nöbette olduklarını belirten Reşahat Ada, çözüm gelene kadar eylemlerine devam edeceklerini söyledi.

Cezaevlerinde 600’den fazla hasta tutuklunun olduğunu, ağır hasta tutukluların ihtiyaçlarını cezaevinde gideremediğini belirten Ada, “Adalet Bakanı açıklama yaparak ‘Hasta tutukluların durumunu görüşeceğiz’ dedi. Meclis bugün açılıyor. Bu sorunları acilen meclise taşıyın ve bu zindanlardaki sorunlara çözüm bulun” diye konuştu.

Mahpus yakınlarından İnci Güler “Bir kez daha Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a sesleniyorum, binlerce hasta tutuklu var. Suçları ne olursa olsun hepsi tek kanunla bırakılsın. Tutuklular arasına ayrım yapılmasın. Hasta tutukluları bir an önce bu çıkaracakları kanunla tahliye edilsin” dedi.

“Birkaç ailenin değil toplumun sorunu”

Hasta tutuklu Civan Boltan’ın annesi Nazime Boltan da Meclis’in acele şekilde hasta tutuklularla ilgili kanun çıkarması gerektiğini belirterek, hasta tutukluların serbest bırakılmasını istedi.

Bir diğer tutuklu yakını Herdem Merwanî, siyasi partilerin kendilerine destek vermesini isteyerek, “Bu sadece birkaç ailenin sorunu değil toplumun sorunudur. Tutuklu aileleri olarak bizler olaylara şahsi yaklaşmadık, kendi tutuklularımızın ismini söylemedik. Bu sorunun tamamen çözülmesini istedik” dedi.

Adalet Bakanı Bozdağ’ın iki hafta önce hasta tutuklular meselesini gündemlerine alacağını söylediğini hatırlatan Merwanî, şunları söyledi: “Biz bakanın bu söylemine inanmak istiyoruz. Türkiye’de yüzlerce tutuklu ailesi bu sorunun çözümünü bekliyor. Hasta tutukluların durumu hiç iyi değil ve hepsi ağır hastalar. İlk defa Meclis’in açılmasını bekliyoruz. Ne kadar sorun olursa olsun, bu iptal edilip ertelenecek bir sorun değildir. Meclis bunu ilk madde olarak gündeme almalı.”

  • İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) rakamlarına göre, cezaevlerinde 651’i ağır, 1517 hasta mahpus bulunuyor.

(AS)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: