December 9, 2022

Bozdağ’a Hacı Lokman Birlik soruları* Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı.

Hacı Lokman Birlik, 3 Ekim 2015’te Şırnak’ta öldürüldükten sonra polise ait akrep tipi aracın arkasına bağlanarak sürüklenmiş ve olaya ilişkin görüntüler kamuoyuna yansımıştı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Nuran İmir, Hacı Lokman Birlik’in yedinci ölüm yıldönümünde Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması için soru önergesi verdi.

İmir, önerge gerekçesinde, “Birlik ailesi ve avukatı olayın failleri hakkında Şırnak Cumhuriyet Savcılığına yaptıkları başvuruda ‘Kasten adam öldürme, görevi kötüye kullanma, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, ölen kişinin hatırasına hakaret etme’ gibi birden fazla suçun işlendiği ile ilgili suç duyurusunda bulunmuştu. Ancak savcılık sadece ‘Ölen kişinin hatırasına hakaretten’ soruşturma açmış ve bu suçtan açılan soruşturma bile hâlâ sonuçlandırılmamıştır,” dedi.

İmir, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a şu soruları yöneltti:

  • İşkence bir insanlık suçu iken sokak ortasında ölü bir bedene yapılan işkence hakkında yargının gereğini yapmaması hukuk dışı bir uygulama değil midir?
  • Bütün toplumun hafızasında yer edinmiş, ölü bedenine işkence edilen Hacı Lokman Birlik’in faillerinin yargılanmamasının amacı nedir?
  • Bu olayın failleri kimler tarafından korunmaktadır? O dönemin çoğu operasyon komutanı FETÖ operasyonu ile tutuklanırken Hacı lokman Birlik’in failleri hangi güçler tarafından korunmaktadır?

“Davanın ilerlememesinin yasal dayanağı nedir?”

  • Hacı Lokman Birlik’in failleri ile ilgili şimdiye kadar açılan soruşturmalarda yol alınamamasının sebebi nedir?
  • Yedi yıldır Adalet Bakanlığı’na HDP Milletvekilleri olarak verdiğimiz soru önergelerine dosyaya dair bir cevabın verilmemesinin amacı nedir? Bakanlığınız bu soruşturmanın muhatabı değil midir? Değil ise bu soruşturmanın muhatabı kimdir?
  • Telsiz kayıtlarında tespit edilen ve dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu tarafından görevden menedildiği iddia edilen 6 polisin farklı emniyet müdürlüklerinde görevlerinin başında olduklarına ilişkin bir açıklama yapacak mısınız?
  • Hacı Lokman Birlik’i katleden polislerin telsiz konuşmalarında tespit edilen ve kamera kayıtlarında da çok açık bir şekilde görülen polisler hakkında etkin bir soruşturma yürütülmemesinin sebebi nedir?
  • Hacı Lokman Birlik ‘in öldürülme şekli bir suçun beraber ve bilinçli işlendiğini göstermektedir. Ancak faillerin tek bir suçtan yargılanıyor olması suçluların korunduğu izlenimini güçlendirmektedir. Bu gibi suçları işleyenler aslında bir kişiye değil insanlığa karşı suç işlemiş kabul edilmesine rağmen davanın mevcut haliyle bile ilerlememesinin yasal dayanağı nedir?

(TY)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: