December 9, 2022

Soprano Pervin Chakar’dan yeni albüm: “Wind of Kurdistan”Opera sanatçısı Soprano Pervin Chakar’ın “ Wind of Kurdistan/ Kürdistan Rüzgarı” albümü müzikseverlerle buluştu.

Bu albüm, Chakar’ın Breath of Nahrain “İki Irmak Arasındaki Nefes” adlı albümünden sonraki ikinci albüm çalışması.

Albümde kadim kültürlerin halk ezgileri yer alırken, geleceğe bırakılacak değerli bir arşiv niteliğindeki bu albüme adını veren de Kürdistan’ın ta kendisidir.

Albümde yer alan eserlerin Kürtçe’nin Kurmancî, Soranî, Zazakî lehçelerinde aynı zamanda Ermenice ve Süryanice olmak üzere pek çok dilde seslendirilmesi ile coğrafyamızın ne kadar kadim ve tarihinin ne kadar zengin olduğunu bir kez daha bizlere anımsatıyor.

Mezopotamya’nın kültürel zenginliğinin yanı sıra, bu coğrafyada binlerce yıldır bir arada yaşayan Kürtler, Süryaniler, Keldaniler gibi halkların müziklerini de sahneye taşımayı planlayan Pervin Chakar, Kilise müziği ve Mezopotamya ilahileriyle de ilgileniyor.

“Çok önemli bir çabanın ürünü”

Rönesans dönemine ait dini müzik ile Kürt müziğinden etkilenmiş olan Chakar, “Mozarap dini şarkıları, İber Yarımadası’ndaki ayin ve litürji biçimiydi. Beneventan, Ambrosian hatta Kelt şarkılarının içindeki makamsal ezgiler aslında Kürdistan’dan çıkmıştır. Bu şarkılar Süryani ve Hıristiyan-Êzidî Kürtlerin dini müziğiyle aynıdır. Kilise müziği ile Kürdistan’ın dağlık bir bölgesi olan Hakkari müziğiyle aynıdır. Bu sebeple Mewlidê Kirdî’nin dini müzik literatüründe yer alması çok önemli bir çabanın ürünü” diyor.

Pervin Chakar, Wind of Kurdistan albümünün ilk teklisi olan Mewlidê Kirdîile değerli dinleyicilerin karşısına çıkıyor.

Eser Kürtçenin Zazakî lehçesinde seslendirilmiş olup 7 Ekim günü tüm dijital platformlarda yer alacak.

Albümün sanat yönetmenliğini İbrahim Halil Baran üstlenmiş, eserin Zazakî danışmanlığına Bilal Zîlan, Roşan Lezgîn ve ingilizce çevirisine Vedat Saygan katkı sundular.

Eser, Diyarbakır’da Stmusic Stüdyosu’nda Serkan Tanık tarafından kaydedildi. Eserin aranjmanlığı ve Miks ve mastering çalışması Aranjör ve besteci Ajlan Akyüz tarafından yapıldı. İbrahim Zencirci esere kavalıyla eşlik etti.

(EMK)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: