December 10, 2022

HDP’den okullarda ücretsiz yemek verilmesi için kanun teklifiFotoğraf: Anadolu Ajansı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Gülistan Kılıç – Koçyiğit, İlköğretim ve Eğitim Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunda değişiklik yapılması için Meclis Başkanlığı’na kanun teklifi verdi.

Teklifte okul öncesi eğitime giden çocuklar da dahil olmak üzere eğitim kurumlarında bulunan tüm çocukların sağlıklı gelişiminin sağlanması ve nitelikli eğitim alabilmeleri için kahvaltı-ara öğün-öğle yemeği şeklinde temel gıdaların ücretsiz bir şekilde verilmesi düzenlendi.

“Her dört çocuktran biri aç”

Gülistan Kılıç – Koçyiğit’in Kanun Teklifi’nin gerekçesi şöyle:  

*Son bir yıl içinde gıda fiyatlarında yaşanan artışlar yoksul ve güvencesiz kesimler için sağlıklı beslenememe durumunu da beraberinde getirdi.  

*Hiç şüphesiz bu sorundan da en öncelikli çocuklar etkilenmektedir. Sağlıklı bir büyüme ve gelişme için en kritik faktörlerin başında yeterli ve dengeli beslenme gelirken bu ihtiyacını karşılayamayan çocuklar ve ebeveynler olduğu biliniyor.

*Her geçen gün daha fazla piyasa ilişkileri içine çekilen, her adımın paralı hale geldiği bir eğitim sisteminde milyonlarca aile derinleşen ekonomik kriz sonucu derin yoksulluk içinde yaşamakta ve çocuğuna yeterli, sağlıklı hatta asgari beslenme olanaklarını sağlayamaz duruma geldi.

*Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının yapmış olduğu çalışmalar her 4 çocuktan birinin okula aç gittiği sonucuna ulaştı.

*Bir çocuğun doğduğu andan itibaren güvenli ve sağlıklı; çevreye, gıdaya, suya erişememesi onun tüm hayatını etkilemekte ve onarılamaz sorunlara sebep olabiliyor.
 MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1- Yapılan değişiklik ile okul öncesi eğitime giden çocuklar da dahil olmak üzere eğitim kurumlarında bulunan tüm çocukların sağlıklı gelişiminin sağlanması ve nitelikli eğitim alabilmeleri için kahvaltı-ara öğün-öğle yemeği şeklinde temel gıdaların ücretsiz bir şekilde verilmesi amaçlanmıştır.

MADDE 2- Yürürlük maddesidir.

MADDE 3- Yürütme maddesidir.

İLKÖĞRETİM VE EĞİTİM KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 12.01.1961 tarihli ve 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanununa aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

EK MADDE 5- Eğitim kurumlarında öğrenim süresi boyunca öğrencilerin gereksinim duyduğu ve sağlıklı gelişimi açısından gerekli gıdalar ücretsiz olarak Bakanlıkça karşılanır. Yarım gün eğitim yapan eğitim kurumlarında sabah vakti eğitime başlayacak olan öğrencilere kahvaltı, öğle vakti eğitime başlayacak olan öğrencilere ise öğle yemeği verilir. Tam gün eğitim yapan eğitim kurumlarında ise ara öğün ve öğle yemeği öğrencilere verilir. Verilecek olan beslenmenin içeriği Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı tarafından çocukların gereksinimi göz önünde bulundurularak belirlenir. İşbu Kanunun uygulamasına ilişkin usul ve esaslar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenir.’’

MADDE 2– Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

(EMK)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: