December 6, 2022

Çiğdem Mater’e Cahide Sonku ödülü: Ayakta alkışlandıFotoğraf: Asu Maro sosyal medya

Sinema sektöründeki kadın emeğinin görünürlüğüne dikkat çekmek için Cahide Sonku anısına bu yıl dördüncüsü kez verilen  Antalya Altın Portakal Film Festivali Cahide Sonku Ödülü Kurak Günler’in yapımcılarında Çiğdem Mater’e verildi. Ödülü, Gülsen Tuncer taktim etti.

TIKLAYIN – “Kanadı Kırık Bir Kuş Misali: Cahide Sonku”

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Altın Portakal Film Festivali’nde ödüller törenle sahiplerine verildi. 

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Cahide Sonku Ödülü, Gezi Davası tutuklularından Çiğdem Mater’e verildi. Ödülü Çiğdem Mater adına Zümrüt Burul aldı. Mater’in adının anons edilmesi uzun süre alkışlandı.

Ezgi Mola, Nurgül Yeşilçay ve Ahmet Mümtaz Taylan gibi ünlü isimler Mater’i ayakta alkışladı.

Mater: Yolun yolumuzdur

Çekmediği bir film yüzünden 18 yıl ile cezalandırılan Gezi Davası tutuklusu Mater’in, Bakırköy Kadın Cezaevi’nden gönderdiği mektubu Zümrüt Burul okudu.

TIKLAYIN-Rakel Dink’ten Çiğdem Mater’e mektup

Çiğdem Mater hakkında

Gezi Davasının yedi tutuklusundan birisi.

Sinemacı, yapımcı, gazeteci. Belgesel, kısa ve uzun metraj filmler çekti.

Yaban (2022/ İstanbul Film festivali Ulusal Yarışma), Ah Asuman (2019), Silivri’den mektuplar ( 2019),  Sivas (2014),  Soluk (2019), Toz Bezi (2015), Sivas (2014) ve Çoğunluk (2010) gibi Türkiye içi ve dışında ödüller alan film çalışmaları arasında yer alıyor.

Çekimleri Türkiye’de gerçekleştirilen aralarında Ai Weiwei imzalı İnsan Seli belgeseli ve Mohamed Ben Attia’nın yönettiği Weldi filminin de bulunduğu uluslararası projelerde yürütücü yapımcılık yaptı.

Anadolu Kültür’de Kafkas programları sorumlu koordinatörü ( 2005-2009), Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi koordinatörü (2009-2010) ve Türkiye-Ermenistan Sinema Platformu Türkiye koordinatörü.

1997-2005 yılları arasında BBC News, Boston Globe, Sky News, Radio France International, ARTE, Le Nouvel Observateur, Los Angeles Times gibi uluslararası medya kuruluşlarında çevirmen, yapımcı ve muhabir olarak çalıştı (1997-2005).

Anadolu Üniversitesi’nde sinema lisansı, Marmara Üniversitesi’nde medya sosyolojisi üzerine iletişim bilimleri yüksek lisansı yaptı.

(EMK)

Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: