December 2, 2022

Rozerin Çukur’un annesi: Sur’da halen çocuklarımızdan parçalar var – Evrim Kepenek, Ece Deniz 

Ölüye Saygı ve Adalet İnisiyatifi’nin, Şişli Nazım Hikmet Kültür Evi’nde düzenlediği, “Ölüye Saygı ve Adalet Konferansı, mücadele deneyimlerinin paylaşımları ve farklı ülkelerden örneklerin masaya yatırıldığı iki günün ardından bugün (9 Ekim Pazar) sona erdi.

Konferansın sonuç bildirgesi önümüzdeki günlerde yayınlanacak.

Konferans oturumlarının ardından, öğleden sonraki bölümde forum düzenlendi. Forumda, İnisiyatifi’nin bundan sonraki sürecine dair tartışma yürütüldü.

İlk olarak Sur’da yedi yıl önce sokağa çıkma yasaklarında katledilen 16 yaşındaki Rozerin Çukur’un annesi Fahriye Çukur konuştu. Şöyle dedi:

“Çocuklarımızı öldürdüler, cenazelerini vermediler ane babalarını da cezalandırdılar. 3 kere çocuklarımızı topraktan çıkarıp adli tıpa götürdüler. Kızım 7 yıldır vefat etmiş… 7 yıldır yaşamıyoruz.

“Bizim içimiz yanıyor. Acımızı anlatamıyoruz. Acımız içimizde kaldı, yarım kaldı anlatamadık. Acımızı dostumuza, komşumuza bile anlatamadık. Çocuklarımızın cenazesini vermediler, bizi yaşarken cezalandırdılar. Sur’da halen çocuklarımızdan parçalar var.”

“Bu bir kapanış değil açılış konuşması”

İki gün süren Konferansın kapanış konuşmasını IPS İletişim Vakfı Başkanı Nadire Mater yaptı. 

“Bu bir kapanış değil, açılış konuşmasıdır” diyen Mater, şöyle devam etti: 

“Burada bu toplantıda umudum çok yeşerdi. Ölüye Saygı ve Adalet İnisiyatifi kayıplara dair büyük bir hafıza oluşturan Cumartesi Anneleri/İnsanlarından, Kürt medyasının oluşturduğu bellekten beslendi. 

İnisiyatif, pandemi döneminde çalışmalarına başladı. Zoomda toplantılar, paneller düzenlendi ve bugün 68 kuşağının “gerçekci ol imkansızı iste” sloganı burada gerçek oldu.

İki gün boyunca burada Barış Annelerini, başka ülkelerden aynı acıları yaşamış insanları, LGBTİ+’ları, kadınları, kayıp yakınlarını, akademisyenleri, gazetecileri dinledik. Ve diyoruz ki; “Biz hep birlikte barışacağız…”

Konferans, yol haritasının belirlenmesi ve tartışmalar ile sona erdi. 

TIKLAYIN – “Yakınlarının ölü bedenine işkence edilmiş milyonlarca aileyiz”

TIKLAYIN – Irak, Lübnan, Bosna ve Filistin’den kayıplar mücadelesi

TIKLAYIN – Ölülere saygısızlık: Ağıt bile yakamadık

TIKLAYIN – “LGBTİ+’lar ölünce de makbul vatandaşlarla eşitlenmiyor” 

(EMK/ED/RT)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: