December 6, 2022

Avusturya Cumhurbaşkanı Van der Bellen, seçimi ilk turda kazandı* Fotoğraf: Anadolu Ajansı (AA)

Avusturya’da dün (9 Ekim) gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimlerini Cumhurbaşkanı Alexander van der Bellen kazandı.

Sandık çıkış anketlerine göre, yaklaşık 6 milyon 400 bin seçmenin bulunduğu ve bu seçmenlerin yüzde 66’sının sandık başına gittiği seçimlerde, van der Bellen oyların yüzde 56’sını alarak seçimleri ilk turda kazandı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 6 yılda bir yapıldığı Avusturya’da bir önceki seçim 2016 yılında yapılmış, o dönemde bağımsız aday olan Yeşiller Partisi eski başkanı van der Bellen, Yeşiller’in desteğini almıştı.

Almanya’nın Südwest Press gazetesinin aktardığına göre, seçimlerde toplam yedi aday yarıştı. Alexander van der Bellen, eski gazeteci Tassilo Wallentin ve Heinrich Staudinger seçimlere bağımsız aday olarak girdi.

Aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi’nin (ÖFP) adayı Walter Rosenkranz, Bira Partisi’nin adayı Dominik Wlazny, sağ popülist Avusturya’nın Geleceği için İttifak’ın adayı Gerald Grosz ve Halk Özgürlük Temel Haklar (MFG) partisinin adayı Michael Brunner seçimlerde yarışan diğer adaylardı.

ÖFP’nin adayı Walter Rosenkranz, yüzde 18 ile dünkü cumhurbaşkanlığı seçiminde en çok oy alan ikinci isim oldu.

Bira Partisi Genel Başkanı Dominik Wlazny ise oyların yüzde 8,5’ini alarak seçimleri üçüncü sırada tamamladı. Bağımsız aday Tassilo Wallentin yüzde 8,1’lik oy oranıyla seçimlerde dördüncü oldu.

Mektup oyların bugün sayılmasıyla seçim süreci sona erecek. Resmi sonuçların ise hafta içi İçişleri Bakanlığınca açıklanması bekleniyor.

Alexander van der Bellen hakkında

Eğitim hayatına Tirol’un Innsbruck kentinde başlayan Alexander van Der Bellen, akademik kariyerini Innsbruck Üniversitesinde tamamladı.

Doktorasını Innsbruck Üniversitesinde yapan Van der Bellen, 1976-1990 arasında Innsbruck ve Viyana üniversitelerinde ekonomi profesörü olarak ders verdi. 1970’li ve 80’li yıllarda Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) üyesi olan van der Bellen, 1994’te Yeşiller Partisinden milletvekili seçildi.

1997’de yapılan seçimde Yeşiller Partisinin Genel Başkanı seçilen Van der Bellen, 2008 yılına kadar 11 yıl boyunca bu görevini yürüttü. Partisinin oyunu yüzde 5’ten 11’e çıkartan van der Bellen, 2008’deki genel seçimlerde partisinin oy kaybetmesi üzerine istifa etti.

Van der Bellen’in ailesi, Rusya’daki iç savaş nedeniyle 1919’da Estonya’ya göç etmişti. Babası Rusya göçmeni, annesi Estonyalı olan van der Bellen’in ailesi, Rusya’nın Estonya’yı 1940’da ilhak etmesinin ardından Avustrya’nın başkenti Viyana’ya kaçtı.

Alexander Van Der Bellen, 18 Ocak 1944’te Viyana’da dünyaya geldi. Bellen ailesi daha sonra Avusturya’nın batısındaki Tirol eyaletine yerleşti.

2016 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçiminin 24 Nisan’da yapılan ilk turunda altı aday arasından en fazla oyu alarak ikinci tura kalan van der Bellen, 22 Mayıs’ta yapılan ikinci tur seçimde mektuplu oyların sayımından sonra rakibi Hofer’e yaklaşık 30 bin oy fark atarak kazanmıştı.

Van der Bellen’in 26 Ocak 2017’de yemin ederek cumhurbaşkanlığı görevine başladı. (SD)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: