December 10, 2022

Güngör Arslan cinayeti: Katil, Arslan’ın ailesine başsağlığı dilediKocaeli Ses’in sahibi ve yazı işleri müdürü Güngör Arslan’ın ofisinde öldürülmesine ilişkin 6’sı tutuklu 14 sanığın yargılanması bugün Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesinde devam etti.

Duruşmaya, tutuklu sanıklar Ramazan Özkan, Burhan Polat, Ersin Kurt, Ferhat Yıldırım, Hasan Emre Çelik ve Ramiz Saatçi ile tutuksuz sanıklar Yadigar Başyurt, Kadir Yıldırım ve Erdal Yıldırım katıldı. Taraf avukatları duruşmadaydı.

Celsede Arslan’ın eşi Suna Arslan ve kızı Nazlıcan Arslan ve yakınları da hazır bulundu.

Gelen belgelerin okunup dosyaya konulmasının ardından söz verilen tutuklu sanık Ramazan Özkan, Arslan’ın ailesine başsağlığı diledi.

Olay yerine Arslan’ı öldürmek için değil, korkutmak amacıyla gittiğini ifade eden Özkan, “Pişmanım, keşke böyle bir olay yaşanmasaydı.” dedi.

Özkan 7 Eylül’de görülen ilk duruşmada haber yaptırma isteğiyle Arslan’ın iş yerine gittiğini söylemişti.

Polat: Birlikte kararlaştırdık

Söz verilen Ferhat Yıldırım, “Ramazan’ın maktulü tehdit edip vurması ile bilgim yok. Silahın alınmasına da katkım olmadı. Tek suçum Ramazan’ı o gün evden çağırmak” dedi.

Ramiz Saatçi ise suça mevzu silahın kurusıkıdan bozma olduğunu ifade ederek mağdur olduğunu ve olayla ilgisinin olmadığını iddia etti.

Sanıklardan Hasan Emre Çelik de olayla tek ilgisinin Özkan’a silahı vermesi olduğunu belirterek, cinayete yardım ve yataklık yapmadığını savundu. “Benim olayla tek ilgim Ramazan’ın benden silah istemesi ve benim de vermem. Başka da bir suçum yok” dedi.

Burhan Polat “Ersin Kurt istemiş falan böyle bir şey yok. Hep birlikte evde iken ben Güngör Arslan için yükselince Ramazan söyledi ve kararlaştırdık. Olay günü Ramazan’a söyleyin, yakacaklarsa yaksınlar dedim. Azmettirici olsam bunu en işlek caddede söylemem. Planlama ve tasarlama böyle olmaz. Tahliyemi istiyorum” diye konuştu.

Azmettirdiği iddia edilen Kurt: Bir tane delil yok

Cinayette azmettirici iddiasıyla yargılanan avukat Ersin Kurt ise olay zamanı ailesiyle vakit geçirdiğini anlatarak “Hakkımda bir tane bile kesin delil yok. Tüm sanıklara söylüyorum, ben söylediysem Ersin Kurt söyledi desinler. Onlara bir şey dediysem etkin pişmanlıktan yararlansınlar. Eyleme katılanların çoğunu tanımıyorum. Beni niye korusunlar. Bugüne kadar aleyhimde bir şey ortaya çıkmadı, çünkü ben böyle bir suç işlemedim. Buna rağmen 8 aydır tutukluyum. Somut delillere göre yargılanmak istiyorum. Böyle bir girişimden kesinlikle haberim yok. ” ifadesini kullandı.

Tahliye istediler

Söz verilen sanıklar, tahliyelerini ve beraatlerini talep etti. Taleplerini ileten sanık avukatları da müvekkillerinin beraat ve tahliyelerini istedi.

Arslan’ın avukatı da sanıkların cezalandırılmasını ve tutukluluk hallerinin devamını talep etti.

Cumhuriyet savcısı ise sanıklardan Ramazan Özkan, Ersin Kurt, Burhan Polat, Ferhat Yıldırım, Hasan Emre Çelik ve Ramiz Saatçi’nin üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu dikkate alınarak tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi.

Mahkeme heyeti de sanıklardan Özkan, Kurt, Polat, Yıldırım, Çelik ve Saatçi’nin tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 21 Kasım’a erteledi.

Ne olmuştu?

Kocaeli Ses gazetesinin sahibi ve yazı işleri müdürü olan 60 yaşındaki Güngör Arslan, 19 Şubat günü İzmit ilçesi Cedit Mahallesi’ndeki ofisinde silahlı saldırıya uğradı.

Ambulansla Kocaeli Devlet Hastanesine kaldırılan Arslan, müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

Bölgede inceleme yapan polis, olay yerinden kaçan Ramazan Özkan’ı yakaladı. Soruşturma kapsamında gözaltı da yaptı.

Özkan ifadesinde kendisini iki kişinin azmettirdiğini söyledi. Azmettirenlerin kendisine “Seni çok rahat ettireceğiz. Bir daha hiçbir sorun yaşamayacaksın. Ailen de bir sorun yaşamayacak’ dediğini anlattı.

Azmettirdiğini iddia ettiği iki kişiyi mahalleden tanıdığını, cinayetten bir gün önce Derince’de boş bir arazide atış talimi yaptıklarını söyledi. İlerleyen dönemde tutuklamalar da oldu ve dava açıldı.

Ramazan Özkan “Tasarlayarak Kasten Adam Öldürme ve 6136 Sayılı Yasaya Muhalefet (Ateşli Silahlar Ve Bıçaklar İle Diğer Aletler Hakkında Kanun)” suçlarından,

Ersin Kurt ve Burhan Polat hakkında “Tasarlayarak Kasten Adam Öldürme ve 6136 Sayılı Yasaya Muhalefet Suçlarına Azmettirme” suçlarından,

Hasan Emre Çelik, Ferhat Yıldırım,  Ramiz Saatçi ve Emrah Yıldırım hakkında “Tasarlayarak Kasten Adam Öldürmek Suçuna Yardım ve 6136 Sayılı Yasaya Muhalefet” suçlarından,

Can Yılmaz,  Kenan Yıldırım ve Özgür Taşkıran hakkında “ Suçluyu Kayırma” suçundan, yargılanıyor.

TIKLAYIN – Güngör Arslan cinayeti: Sanıklar maskeyle haber yaptırmaya gitmiş

(HA)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: