December 6, 2022

Helin Palandöken Kütüphanesi açıldı – bianet


2017 yılında katledilen Helin Palandöken’in anısını yaşatmak, bölgedeki çocuklara eğitim desteği sağlamak ve kadına yönelik şiddete dikkat çekmek amacıyla İstanbul Tuzla’da Helin Palandöken Kütüphanesi açıldı.

Helin Palandöken, 13 Ekim 2017’de  öğrenim gördüğü lise çıkışında Mustafa Yetgin tarafından pompalı tüfek ile öldürülmüştü.

Davayı karara bağlayan mahkemenin cezada hiçbir indirim uygulamayarak “Çocuğu tasarlayarak kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası uyguladığı sanık Yetgin, “çocuğu kasten öldürmeye teşebbüs”, “silahla kasten yaralama” ve “silahla tehdit” suçlarından da toplam 28 yıl 6 ay hapis cezası vermişti.

“Nice Helinlerin yaşaması için umut olacak”

Farkına Var Derneği, Helin Palandöken’in 5’inci ölüm yıldönümünde, doğup büyüdüğü mahallede yaklaşık üç bin kitabı barındıran bir kütüphane açtı. Açılışa Helin’in ailesi, arkadaşları, siyasi parti temsilcileri ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği Başkanı Gülsüm Kav katıldı.

Kütüphane için çok çalıştıklarını belirten Farkına Var Derneği Kadın ve Çocuk Hakları Komisyon Başkanı Elif Demirel, “Nihat Ağabey Helin’in adına bir kütüphane kurulması yönünde bir hayali olduğunu söylemişti. Gece gündüz çalıştık ve kitapları getirdik. Amacımız çocukların Helin’in mücadelesini yaşatması” dedi.

Baba Nihat Palandöken, “Helin’i maalesef geri getiremeyeceğiz ama burada çocuklar kitap okuyacak, ders çalışacak, eğitim görecek. Nice Helinler yetişecek. Bir Helin gitti, binlerce Helin gelecek. Helin’in kanlı kitapları evde duruyor. Ben vefat ettiğim zaman o kanlı kitaplarını başucuma gömsünler” dedi.

Açılış gününde bireysel silahlanmaya dikkat çekildi.  Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim, “Helin, pompalı tüfekle öldürülmüştü. Bu kütüphanede sadece Helin’in adı yaşamayacak, nice Helinlerin yaşaması için umut olacak” dedi.

(EO/EMK)

 Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: