December 2, 2022

Ukrayna ve Rusya’dan karşılıklı ‘terör’ suçlamaları* Fotoğraf: Anadolu Ajansı (AA)

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle 24 Şubat’ta başlayan savaş Kerç Köprüsü’nde yaşanan patlama ile ilgili tartışmalarla devam ediyor.

Rusya ile yasadışı bir şekilde 2014 yılında ilhak ettiği Kırım’ı birbirine bağlayan köprüde 8 Ekim’de yaşanan patlamaya ilişkin dün (9 Ekim) bir açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, patlamadan Ukrayna istihbaratının sorumlu olduğunu söyledi.

Rusya’nın St. Petersburg kentinde Rusya Soruşturma Komitesi Başkanı Aleksandr Bastrıkin ile bir araya gelen Putin, burada bir açıklama yaptı.

Putin, “Bu, Rusya Federasyonu’nun kritik öneme sahip sivil altyapısını yok etmeyi amaçlayan bir terör saldırısıdır. Bunu düşünen, gerçekleştiren ve sipariş eden Ukrayna istihbarat servisidir” dedi.

Rusya Soruşturma Komitesi Başkanı Bastrıkin de patlamayla ilgili “terör” suçundan dava açıldığı bilgisini paylaşarak, “Bu, soruşturmanın ilk aşamasında elde edilen bilgilerle doğrulandı” açıklamasında bulundu.

Rusya Milli Güvenlik Kurulu toplanıyor

The Guardian gazetesinin haberine göre, Putin’in Kırım’daki patlamayı görüşmek üzere bugün Rusya Milli Güvenlik Kurulu’nu toplaması bekleniyor.

Söz konusu toplantının “Rusya’nın Ukrayna ile savaşı tırmandıracağının bir işareti” olarak da yorumlandığını kaydeden gazete, Rusya’nın atadığı Kırım valisi Sergey Akyonov’un açıklamalarına yer verdi:

“Durum, idare edilebilecek bir boyutta. Nahoş ama ölümcül değil… Elbette duygular tetiklendi ve intikam almak için sağlıklı bir arzu var.”

TIKLAYIN – Kırım ile Rusya’yı bağlayan köprüde patlama

Rusya ile Kırım arasında yer alan Kerç Köprüsü’nde, cumartesi günü bir kamyondaki patlama sonucu yakınında yakıt taşıyan trenin vagonlarında yangın çıkmış, köprüde hasar oluşmuştu. Patlamada, 3 kişi ölmüştü.

Putin, köprüdeki acil durumla ilgili hükümet komisyonu kurulması talimatını vererek, boğazdan geçişin, elektrik şebekesinin ve doğalgaz boru hattının korunması ile ilgili önlemlerin artırılmasına yönelik kararname imzalamıştı.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak, köprüde meydana gelen patlamanın “başlangıç” olduğunu açıklamıştı.

Zelenski: Zaporijya’da bir haftada 43 ölü

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski de Rusya’nın referandumlar sonrası uluslararası hukuka aykırı bir şekilde ilhak ettiği dört bölgeden biri olan Zaporijya’ya yönelik saldırılara ilişkin konuştu.

Telegram hesabından görüntülü bir mesaj paylaşan Zelenski, Rusya güçlerini Ukrayna’da sivillere yönelik “terör” eylemleri düzenlemekle suçlayarak, “Terör, cezalandırılması gereken bir suçtur” dedi.

Rusya güçlerinin 3 Ekim’den bu yana Zaporijya’ya düzenlediği füze saldırıları sonucu 43 kişinin öldüğünü ifade eden Zelenski, “Ayrıca Harkiv, Donbas şehirlerine, Ukrayna’nın diğer şehirlerine de saldırılar oldu. İran yapımı insansız hava araçlarıyla saldırılar düzenlendi” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’da sivilleri ve sivil altyapıları hedef aldığını belirten Zelenski, “Sivil halka karşı sürekli terör, Rusya’nın gerçek müzakerelere girmeyi açıkça reddetmesidir” değerlendirmesinde bulundu.

Zelenski, “Terör, cezalandırılması gereken bir suçtur. Devlet düzeyinde terörizm, dünyada sadece bir kişiyi değil, tüm uluslararası toplumu tehdit eden en korkunç uluslararası suçlardan biridir” dedi.

TIKLAYIN – Ukrayna: Zaporijya’ya düzenlenen saldırıda 12 kişi öldü

TIKLAYIN – Rusya meclisi, Ukrayna topraklarının ilhakını onayladı

(SD)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: