December 6, 2022

“Yaptığımız eylem meşrudur, yine olsa yine yaparız”Fotoğraf: HDP

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, 9 Ekim eylemlerine yönelik polis müdahalesiyle ilgili konuştu.

Günay, “Her gün halkın tümüne dönük uygulanan bu şiddet sarmalı Iğdır Milletvekilimiz Habip Eksik ve Hakkari Milletvekilimiz Sait Dede’ye yönelmiştir. Dünkü saldırılarda, PM ve MYK üyelerimiz ile 5 il eşbaşkanımızın da aralarında olduğu 183 kişi gözaltına alındı. Habip Eksik’in ayağı kırılmış, Sait Dede ise ağır yaralanmıştır” dedi.

Ebru Günay, özetle şunları söyledi:

“Uluslararası komplo tecrit politikasıyla devam ediyor”

“Bundan 24 yıl önce uluslararası komplo gerçekleştirildi ve bununla hedeflenen Türkiye’deki barış ve Ortadoğu’nun geleceğiydi. Bu saldırıların neden gerçekleştiğine dair cevaplar belli. Cevaplar Kürt halkının özgürlük talebinin engellenmesidir, Ortadoğu’da halkların, barışın ve özgürlüğün engellenmesidir.

“Uluslararası komplo tecrit politikasıyla devam ediyor. Bu tecrit politikasını kabul etmediğimizi söylemek için alanlardaydık. Bunun için mücadele etmeye devam edeceğiz.

“Muhalif olan herkesin baskılandığı, işsizliğin ve yoksulluğun tavan yaptığı, kadın cinayetlerinin yaşandığı, vekillerin işkenceye maruz kaldığı, insanların işsizlikten intihar ettiği bir tablo tecrit politikalarıyla doğrudan orantılıdır. Çünkü tecrit politikaları, savaş politikalarıyla iç içe geçirilmiş savaş ve güvenlikçi politikalardan besleniyor. İktidar bununla ülkeyi yönetmeye çalışıyor.

“Dün uygulanan saldırıları bir kez daha kınıyoruz. Sokak ortasında Kürt halkının iradesi olarak seçtiği milletvekiline saldıran çetelerin ipini elinde tutan AKP iktidarına sesleniyoruz: 90’larda Kürt halkının iradesine saldıranlar, Kürt halkının iradesi olan Mehmet Sincar’ı sokak ortasında katledenler sizin gibi sonuç almayı hedefliyorlardı.

“Eski JİTEM artıklarıyla, Saray’a topladığınız suikast ve saldırı timleriyle sonuç almayı hedeflediğinizi biliyoruz. Bizler sizleri ağa babalarınızdan tanıyoruz ve Saray’ın karanlık odalarında toplanıp tıpkı IŞİD’i kullandığınız gibi devlet içindeki çeteleri kullanarak kirli planlar yaptığınızı biliyoruz. Ama dönüp bakın yüz binlerle başladığımız yürüyüşümüz bugün milyonlarla, on milyonlarla devam ediyor. Geçmişte çetelerinize boyun eğmedik şimdi de boyun eğmeyiz.

“Dün yapılan saldırılar sadece HDP’ye yönelik değildi. Başta Kürt halkı olmak üzere bu topraklarda yaşayan tüm halklara korku vermek, onları sindirmek amacını taşımaktadır. Yaptığımız eylem meşrudur yine olsa yine yaparız. Halklarımızı yayılmak istenen bu korku iklimine karşı cesur olmaya ve umutlu olmaya davet ediyoruz.” (AS)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: