December 2, 2022

Bağdat Büyükelçisi’nin “Nagihan Akarsel” yanıtı meclis gündeminde


* Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı (MA)

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Ali Rıza Güney’in Nagihan Akarsel’e ilişkin bir soruya verdiği yanıtı meclis gündemine taşıdı.

Ayşe Sürücü, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından cevaplanması talebiyle bugün (10 Ekim) verdiği soru önergesinde, “Türkiye’nin Irak Büyükelçisi Ali Rıza Güney’in Nagihan Aksel’i terörize eden açıklaması neye dayanarak yapılmıştır” diye sordu.

Jineoloji Araştırma Merkezi üyesi, Jineoloji Dergisi editörü, gazeteci, yazar, akademisyen Nagihan Akarsel, 4 Ekim günü Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Süleymaniye şehrindeki evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti.

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Ali Rıza Güney, IKBY’nin başkenti Erbil’e dün yaptığı ziyaret sırasında Nagihan Akarsel’e yönelik suikast ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlamış, “PKK odaklı ve PKK ile iltisaklı odaklar hedeftir” açıklamasında bulunmuştu.

“Soruşturma başlatacak mısınız?”

Bu ifadelerin meclis gündemine taşıyan Sürücü, “Bu noktada demokratik düzlemde Özgür Kürt Kadın mücadelesi yürüten bir akademisyen/ gazetecinin katledilmesine karşın düzenlenen bir suikaste ilişkin Türkiye’nin Irak Büyükelçisinin yaptığı açıklama demokratik kamuoyunda tepkilere sebep olmuştur” diyerek konuyla ilgili açıklama çağrısında bulundu:

“Bu cinayetin faillerinin ilişkilerine dair soru işaretlerinin giderilmesi için bir açıklama yapılması elzemdir.”

Sürücü, Çavuşoğlu’na konuyla ilgili dört soru yöneltti:

  • Türkiye’nin Irak Büyükelçisi Ali Rıza Güney’in Nagihan Aksel’i terörize eden açıklaması neye dayanarak yapılmıştır?
  • Ali Rıza Güney yapılan suikast ile ilgili hangi bilgilere sahiptir?
  • Bir kadın gazetecinin öldürülmesi hakkında hedef alıcı bir yerden yapılan bu açıklamaya dair bir soruşturma açılacak mıdır?
  • Konu hakkında bir açıklama yapılacak mıdır?

Ali Rıza Güney ne demişti?

Erbil merkezli Rûdaw haber sitesinin aktardığına göre, Rûdaw muhabiri Peyam Serbest’in Nagihan Akarsel’in öldürülmesi ve bununla ilgili Türkiye’nin suçlanmasına ilişkin sorusunu yanıtlayan Güney, şöyle dedi:

“PKK unsurları ile mücadele konusunda beklentimizi söyledim. Biz Irak’ın egemenliğine Irak’ın içindeki bazı unsurlardan daha fazla önem veriyoruz.

“Ne demek istediği anlarlar. Irak bizim kadim komşumuz ve dostumuzdur, kardeşimizdir.

” Irak’ta güvenlik, istikrar ve refah bizim önceliğimizdir. İkili ilişkilerimizi iki egemen devlet olarak terör örgütlerinden arınmış bir şekilde yürütmektir amacımız.

“Terörle mücadeledeki hassasiyetimiz ve beklentimiz de bundan kaynaklanmaktadır. PKK odaklı ve PKK ile iltisaklı odaklar hedeftir.”

Nagihan Akarsel hakkında

Jineoloji ile kadın haberciliği ve kadın üzerine birçok önemli araştırmaya imza atan Nagihan Akarsel, Jineoloji çalışmaları kapsamında yıllardır Süleymaniye’de yaşıyordu.

Akarsel, Süleymaniye’de Jineoloji Akademisi’nin kurulması, ayrıca Kürdistan Kadın Kütüphanesi’nin oluşturulması projesi için çalışma yürütüyordu.

Akarsel, daha önce 2016’da Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı’nda (DİHA) gazetecilik yaptı. 2008-2014 yıllarında DİHA’da muhabirlik ve editörlük yapan Nagihan Akarsel kadın gazeteciliğinde uzman isimlerdendi.

Nagihan Akarsel ayrıca Yeni Özgür Politika’da da köşe yazarlığı yapıyordu. Nagihan son yıllarda ise Jineoloji bilimi için yapılan araştırma çalışmalarında yer alıyordu. (SD)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: