December 2, 2022

Fransız benzin istasyonlarında yakıt tükeniyor: Hükümetten çağrı geldi – Son Dakika Dünya Haberleri


Reuters’ta yer alan habere göre, altı rafineriden üçü şu anda kapalı ve Fransız medyası ülke genelindeki benzin istasyonlarında büyük kuyruklar olduğunu bildiriyor.

France 24’e göre, ülkenin yerel yakıt üretimi, yaklaşık iki hafta süren grevlerde yüzde 60’tan fazla düştü, bu da günde 740 bin varil petrole eşdeğer.

Enerji fiyatları yükselirken, çalıştıkları enerji şirketlerine muazzam karlar getirirken geçim sıkıntısı çeken işçiler, maaş artışı talep ediyor.

TEK ÇEYREKTE 5.7 MİLYAR DOLAR KAR

Fransız benzin istasyonlarında yakıt tükeniyor: Hükümetten çağrı geldi - 1

TotalEnergies, pandemi nedeniyle 2021’in ikinci çeyreğinde 2,2 milyon dolar kar elde ederken, 2022’nin ikinci çeyreğinde bu rakam 5,7 milyar dolara yükseldi.

Fransız işçi sendikası CGT, bu kar yükselişinin ardından vergi ve enflasyona karşı yüzde 7 ila yüzde 10’luk bir ücret artışı çağrısında bulundu. 

TotalEnergies pazar günü, çalışanları yatıştırmak ve rafinerilerdeki ablukayı kaldırmaya ikna etmek için kasım ortasından ekim ayına kadar ücret görüşmelerini öne çekmeyi teklif etti.

Sendika temsilcileri Reuters’e, grevlerin işçilerin talepleri karşılanana kadar devam edeceğini söyledi.

HÜKÜMETTEN ÇAĞRI GELDİ 

Hükümet Sözcüsü Olivier Veran, RTL radyosuna yaptığı açıklamada, petrol üreticilerine ait rafinerilerde grev yapanların yakıt depolarına yönelik ablukasını en kısa sürede durdurması çağrısında bulundu.

Veran, durumu sonlandırmak için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını belirterek, ablukaların kaldırılmaması durumunda müdahalede bulunacaklarını ifade etti.

HÜKÜMET ÇIKIŞ ARIYOR

Ulaştırma Bakanı Clemeant Beaune de RMC radyosuna yaptığı açıklamada, “Zor bir durum, bir çıkış yolu bulmak zorundayız.” dedi.

Ablukanın sürmesine izin vermeyeceklerini ifade eden Beaune, gerekirse ek önlemler alacaklarını aktardı.

Dün gece, Fransa Başbakanı Elisabeth Borne ve 4 bakan yaptıkları toplantıda, rafineri çalışanlarının isteklerini değerlendirirken, Ekolojik Dönüşüm Bakanı Agnes Pannier-Runacher, pazartesi akşamı itibarıyla ülke genelinde benzin istasyonlarının yüzde 29,4’ünde kıtlık yaşandığı açıklamasını yaptı.

Bakan Runacher, halktan benzin stoklamamalarını istedi ve bunun durumu daha da kötüleştirdiğini vurguladı.Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: