December 2, 2022

Halk otobüsü tiyatro sahnesi oldu


İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Programı Dr. Öğr. Üyesi Burcu Halaçoğlu’nun yazıp yönettiği ve program mezunlarının rol aldığı “Çok Uzak Çok Yakın” adlı oyun izleyiciyle buluşuyor.

15, 23 ve 28 Ekim tarihlerinde bir halk otobüsünde sahnelenecek oyun, mekana özgü ve seyirciyi oyuna dâhil eden yaklaşımıyla yeni bir tiyatro deneyimi sunuyor.

58 dakikalık sefer

Akademisyen ve mezunlarının kurduğu TiyatroPOL’un sahneye koyduğu oyunda Burcu Halaçoğlu, Buğra Can Şahin, Cansu Başlılar ve Erkan Akbulut rol alıyor.

Oyun için tasarlanan kartlar ile Kadıköy İskele Durağı’ndan otobüse binen seyirciler 58 dakikalık bir sefere çıkacak.

Seyircilerin bütün oyun boyunca sefer halinde olduğunu ve oyunun sonunda, dönüş yolunda nerede inmek istiyorsa orada indiğini dile getiren Halaçoğlu oyunla ilgili olarak şu bilgileri verdi:

“Seyirci kendisini olayların ortasında buluyor”

“Otobüs Ataşehir’e doğru yola çıkıyor ama bir noktada bir yerlerde durmak zorunda kalıyor. Otobüse bindiği andan itibaren herkes sıradan bir yolcu aslında. Oyun ilerledikçe seyirciler, gerçekleşen her şeyden herhangi bir yolcu kadar etkileniyor. Kendisini olayların ortasında buluyor, bazen tartışmalara katılması, karar vermesi gerekebiliyor. Bu durumlar da seyircinin kendi mesafesini, ilişkisini ve rolünü belirleyebilmesine fırsat sunuyor. Doğrudan oyuna katılmasa bile yerini değiştirebiliyor, hareket edebiliyor ya da hiçbir şey yapmadan sadece izleyebiliyor. Oyunda yaşananlara karşı mesafemizi, tavrımızı, davranışlarımızı ve tercihlerimizi ne belirliyor diye sormaya çalışıyoruz.” 

Tarihler: 15-23-28 Ekim
Yer: Kadıköy/Arex Mobil Sahne
Saat: 20.30

Yazan-Yöneten: Burcu Halaçoğlu
Yapımcı: Erkan Akbulut
Oyuncular: Buğra Can Şahin, Cansu Başlılar, Erkan Akbulut, Burcu Halaçoğlu
Şoför: Sinan Akbulut
Prodüksiyon Amiri: Mesut Savaş

(AÖ)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: