December 10, 2022

Nagihan Akarsel’in “katil sanığı” VoA’da göründü ve kaybolduAmerika’nın Sesi (VoA) Kürtçe web sayfasında yayınlanıp kaldırılan bir habere göre Kürdistan Bölgesel Yönetimi “Asayiş”i VoA’ya Nagihan Akarsel’i öldüren kişinin yakalandığını bildirdi, hakkında elde ettikleri ilk bilgileri ve gözaltında çekilmiş yüzü maskeli video kayıtlarını paylaştı.

Ancak VoA Kürtçe kısa süre sonra haberi ve görüntüleri yayından kaldırdı.  

Medya TV programcısı Fehim Işık, VoA’nın yayından kaldırdığı video görüntülerini kendi youtube hesabından yeniden yayına soktu.

 
Akarsel’in cenazesi henüz Hêwler’de

Akarsel’in cenazesinin, bugün (11 Ekim 2022, Salı) Hewlêr’den saat 13.00’te uçakla önce Ankara’daki Ankara Adli Tıp Kurumu’na (ATK), ardından ise doğduğu Konya’nın Cihanbeyli ilçesine bağlı Gölyazı Mahallesi’ne götürüleceği bekleniyordu.

Cenazenin, Hewlêr’de bulunan Irak Sağlık Bakanlığı’nın cenazeye ilişkin onaylaması gereken birtakım belgelerin, mesai saatinin 14.00’da sona ermesi nedeniyle yetişmemesi sonucu gönderilemediği bildirildi.

TIKLAYIN-Nagihan Akarsel’in cenazesi yarın Ankara’ya gönderilecek

Arka plan

Süleymaniye Asayişi, Akarsel’in öldürüldüğü gün yaptığı açıklamada katil sanığının Koye ilçesinde yakalandığını bildirmiş ancak failin kimlik bilgilerine ve irtibatlarına ilişkin herhangi bir bilgi paylaşmamıştı. 

8 Aralık 2020’de yayımlanan Büyükelçiler Kararnamesi’yle Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliğine atanan ve iki yıldır bu görevde bulunan Ali Rıza Güney, Akarsel’in katli sonrasında Hewlêr’de düzenlenen bir açılış töreninde Erbil Rûdaw haber sitesi muhabiri Peyam Serbest’in sorusuna yanıt olarak, Nagihan Akarsel’in öldürülmesi ve bununla ilgili Türkiye’nin suçlanması konsunda Rudaw haberine göre şunları söylemişti: 

“PKK unsurları ile mücadele konusunda beklentimizi söyledim. Biz Irak’ın egemenliğine Irak’ın içindeki bazı unsurlardan daha fazla önem veriyoruz.

“Ne demek istediğimi anlarlar. Irak bizim kadim komşumuz ve dostumuzdur, kardeşimizdir.

“Irak’ta güvenlik, istikrar ve refah bizim önceliğimizdir. İkili ilişkilerimizi iki egemen devlet olarak terör örgütlerinden arınmış bir şekilde yürütmektir amacımız.

“Terörle mücadeledeki hassasiyetimiz ve beklentimiz de bundan kaynaklanmaktadır. PKK odaklı ve PKK ile iltisaklı odaklar hedeftir.”

TIKLAYIN-Bağdat Büyükelçisi’nin “Nagihan Akarsel” yanıtı meclis gündeminde

Akarsel’in öldürülmesi

Jineoloji Araştırma Merkezi üyesi, Jineoloji Dergisi editörü, gazeteci, yazar, akademisyen Nagihan Akarsel, Kürdistan Bölgesel Yönetimi topraklarında Süleymaniye’de oturduğu evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü.

JinNews’in haberine göre, gazeteci-yazar Nagihan Akarsel, Süleymaniye’de bulunan evinin önünde saat 10.00 sıralarında silahlı saldırıya uğradı. Olay yerinde yaşamını yitirdiği belirlenen Akarsel’in cenazesi, Süleymaniye Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldı.

TIKLAYIN-Gazeteci Nagihan Akarsel öldürüldü

Akarsel’in katil sanığı üç ay önce Türkiye’den gelmiş 

Amerikanın Sesi (VoA) Kürtçe, Akarsel’in faili olduğu belirtilen kişinin görüntülerini yayınlandığı haberinde Süleymaniye Asayişi’nden bir kişinin konuşmalarına yer verdi. Ayrıca sanığa Türkçe tercüman aracılığıyla soru yöneltildiği,  3 ay önce Süleymaniye’ye geldiğini söylediği ifade edildi.

(AEK)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: