December 6, 2022

Nazan Moroğlu iktidara seslendi: Kız çocukları için adım atınGörsel: Unicef

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) Koordinatörü ve İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı Avukat Nazan Moroğlu,  iktidardan kız çocuklarının ve Türkiye Cumhuriyeti’nin aydınlık geleceği için acilen atılmasını bekledikleri adımları sıraladı. 

“Kız çocuklarına kaliteli eğitim verilmeli” 

11 Ekim 2022 Dünya Kız Çocukları Günü vesilesiyle yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi: 

“Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 19 Aralık 2011 tarihli toplantısında, “kız çocuklarının çocuk haklarından eşit olarak yararlanmadığı, onlara verilecek her desteğin kız çocuklarına karşı ayrımcılığı ve şiddeti önleyeceği, onları güçlendireceği ve bunun toplumsal açıdan yararı önemle vurgulanmış” ve 11 Ekim’lerin “Dünya Kız Çocukları Günü” olarak kabul edilmesine oybirliğiyle karar verilmişti. 

2012 yılından beri 11 Ekim’ler, kız çocuklarının eğitim, sağlık, güvenlik, beslenme, gelişim gibi haklarını eşit olarak kullanması ve kız çocuklarına yönelik ayrımcılık ve şiddete son verilmesi çağrılarının yapıldığı bir gündür. 

Birleşmiş Milletler tarafından her yıl Dünya Kız Çocukları Günü dolayısıyla bir ana tema belirlenmektedir.  

Bu yıl 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’nü ana teması ise “Şimdi Bizim Zamanımız, Bizim Haklarımız, Bizim Geleceğimiz” olarak duyuruldu. 

Çözüm önerileri

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) olarak çocuklarımızın aydınlık geleceği, ülkemizin refahı için bugün derhal atılmasını beklediğimiz adımlar var: 

  1. Her şeyden önce tüm çocuklara ve özellikle nüfusumuzun %29’u olan kız çocuklarına laik ve bilimsel temele dayalı kaliteli bir eğitim verilmesini istiyoruz.  
  2. Cinsiyete dayalı ayrımcılıkları kökleştirecek bilgilerin müfredattan çıkarılmasını; karma eğitimden ödün verilmemesini istiyoruz. 
  3. Genç kuşakların fırsat ve cinsiyet eşitliği ilkesini sahiplenerek büyümesi, eğitim ve profesyonel hayatlarında kadınlara ve kız çocuklarına potansiyellerini gerçekleştirebilecekleri eşit fırsatlar tanınabilmesi için, toplumsal cinsiyet eşitliğinin müfredata girmesini talep ediyoruz. 
  4. Kız çocuklarının okullaşma oranını düşüren 4+4+4 kesintili eğitim sisteminin acilen kaldırılmasını, kesintisiz temel eğitime geçilmesini istiyoruz. 
  5. Son 6 yılda 230 bini aşmış olan çocuk evliliklerinin önlenmesini talep ediyoruz. 
  6. Kız çocukların ihmal ve istismardan korunması için kararlı devlet politikaları uygulanmasını bekliyoruz.” 

 (EMK)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: