December 6, 2022

Sencar: “Kararsız AKP’li seçmen geri dönüyor, Erdoğan kaybedecek algısı bulanıyor”Metropoll araştırma kuruluşunun sahibi ve yöneticisi Özer Sencar 2022 Eylül “Türkiye’nin Nabzı” araştırmasının Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin kamu oyu eğilimlerini paylaştı. 

Sencar “Kararsızlar dağıtılmadan önce” AKP oylarında görülen artışı, kararsız AKP seçmenlerinin yüzde 4’ünün eski partilerine dönmeleriyle ilişkilendiriyor. 

Sencar, “kararsız AKP’lilerin” davranışını “muhalefetteki partilere gitm[edikleri] tespitiyle açıklıyor. Sencar öte yandan muhalefeti, “Kararsızlar içinde kalan 5 puanlık AKP’li” seçmenin de geldikleri yere dönerlerse işlerinin “çok zor olacağı”nı söyleyerek uyarıyor. Sencar muhalefeti “bu durumdan haberdar [olmamakla]” eleştiriyor. 

Öte yandan Sencar halkın “Erdoğan kazanır mı” sorusuna yanıtının da “Erdoğan lehine değişmekte olduğu konsunda uyarıyor:

Ümit Akçay: “‘Kriz geldi hükümet gidiyor’
varsayımına güvenmek hüsrana neden olabilir”

İktisatçı Ümit Akçay, Metropoll bulguları nı değerlendirirken Erdoğan hükümetinin ekonomik/mali uygulamalarıyla “-kısmi borç silme, sosyal konut projeleri, güçlü asgari ücret artışı ya da sosyal yardımların artırılması gibi kalemleri- üst üste koyduğumuzda işçi sınıfının geniş kesimleri açısından enflasyonun yıkıcı etkilerin bir dönem için de olsa azaltılmasının mümkün olduğunu söyleyebiliriz” diyor ve nunun “seçimlere giderken ‘oyunu değiştiren’ bir faktör olabilir mi?” sorusuna “kolayca ‘hayır’ demenin mümkün olmadığını hatta bunun bir kolaycılık olduğunu düşündüğünü” söylüyor.

Akçay’ın görüşüne göre, “Geniş kapsamlı kamu harcama programı TL’de ılımlı değersizleşmeyle sürdürülebilirse, enflasyonun gerilemesi (yüzde 40’lara yerleşmesi) mümkün.”   

Akçay da muhalefeti uyarıyor: “muhalif kalemlere hakim olan ‘ekonomik indirgemecilik’ ve buna bağlı olarak geliştirilen ‘kriz geldi, iktidar gidiyor’ varsayımına güvenmek, büyük hüsranların yaşanmasına neden olabilir.

“Bu nedenle seçimler öncesi son düzlüğe girerken siyasi projeler çok daha önemli hale gelecek.”

(AEK)

Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: