December 1, 2022

“Siyasi partiler sözlerini tutmadılar” – bianetFotoğraf: MA

Hasta ve tahliyesi geciktirilen mahpus yakınlarının Diyarbakır’da başlattığı Adalet Nöbeti eylemi, 329. gününde Diyarbakır D Tipi Cezaevi önündeydi.

MA’nın haberine göre, açıklamaya, Tevgera Jînen Azad (TJA), Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED), Tutuklu Hükümlü Aileler ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUAY-DER) ve Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırmaları Derneği (MED-DER), ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Örgütü yöneticileri destek verdi.

“Bırakılanlar en fazla 6 ay yaşadı”

Açıklamada konuşan mahpus yakını İnci Güler, ağır hasta tutukluların ölmemesi için eylemde olduklarını söyledi:

“Ağır hasta tutuklularımız serbest bırakılsın. Ölümler olmasın, adalet gelsin diye eylemdeyiz. Ocak ayında Ankara’ya gittik ve tüm siyasi partileri ziyaret ettik. Bizlere söz verdiler, ama hiçbiri sözünde durmadı. Geçen hafta tekrardan Ankara’ya gittik. CHP bizi kabul etmedi, diğer partiler bizleri kabul etti. Bize diyorlar ki ‘talebiniz başımız gözüm üstüne’… Ağır hasta tutukluların bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz.”

“CHP bizleri kabul etmedi”

Ağır hasta tutukluların tahliye edilmelerinin ardından en fazla 6 ay yaşayabildiğini dile getiren İnci, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu süreyi biz ailelere fazla görüyorlar. Bizler de ömürleri az kalan hasta tutuklarımızı kucaklamak istiyoruz. Ancak, bu devlette insanlık kalmamış ve Kürtlere yaşama hakkı tanımıyor.

“Bugün CHP bizleri kabul etmiyor, seçim döneminde tüm partiler diyor, ’Kürt kardeşlerim’, evet bizler de çocuklarımız da Kürt’üz. Davalarını savundukları için tutuklular. Bizler, çocuklarımızı istiyoruz. Buradan Tayyip Erdoğan’a sesleniyorum, barış sürecinde insanları Diyarbakır’a getirdi. Burada konuştular, her şeyi yaptılar. Peki, bugün ne oldu da düşman olduk. Bugün çocuklarımız düşman yapıldı, çocuklarımıza düşman gözüyle bakılıyor.”

Taleplerinin ağır hasta tutukluların bir an önce serbest bırakılması olduğunu dile getiren Güler, “Kim ne yapabiliyorsa yapsın, bugün hasta tutuklularımız ölüyor” dedi.

TIKLAYIN – HDP, cezaevlerindeki sorunlar için Adalet Bakanlığı’na yürüdü

  • İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) rakamlarına göre, cezaevlerinde 651’i ağır, 1517 hasta mahpus bulunuyor.

(AS)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: