December 2, 2022

Akarsel’in cenazesi Türkiye’ye geliyor | Jandarmadan tehdit: Sessizce gömün*Fotoğraf: ANF

Haberin Kürtçesi için tıklayın

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKYB) Süleymani’ye kentinde 4 Ekim günü öldürülen Jineoloji Araştırma Merkezi üyesi , Jineoloji Dergisi editörü, gazeteci Nagihan Akarsel’in cenazesi karayolu ile Türkiye’ye getiriliyor.

Günlerdir havayoluyla Türkiye’ye getirilmesi beklenen cenaze, Erbil Havalimanı’ndaki cenaze taşıma prosedürleri nedeniyle uçakla gönderilemedi. 

Havayolu ile getirilemeyen Akersel’in cenazesi, ailesi ve Hakların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz’ın da aralarında olduğu konvoy eşliğinde karayoluyla yol çıkarıldı. Erbil’den yola çıkan cenazenin Şırnak’ın Silopi ilçesine buradan da memleketi Konya’ya gönderilecek.

TIKLAYIN-Nagihan Akarsel “Kürt Kadın Dergilerini ve Dergiciliğini” anlattı

Öte yandan MA’nın haberine göre; Akarsel’in Cihanbeyli Gölyazı’nda bulunan aile evinde taziyeler kabul edilirken; jandarma aileye, “Sloganlar atılmayacak, zafer işareti yapanların parmağını kırarız, sessizce gömün, bir şey olursa bu köyü yakarız, sizi buradan süreriz” şeklinde tehdit etti.

Ailenin yanı sıra 10-15 araçlık sivil polis ve jandarma ekipleri, Gölyazı köyünd evlere giderek taziyeye ve define katılmamalarını söyledi.  

Ayrıca taziye evinden ayrılan gazeteciler, köy girişinde jandarmalar tarafından durdurularak, karakola götürüldü. Karakolda, gazetecilere “Neden geldiniz” diye soruldu.

 (RT)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: