December 2, 2022

AKPM’den İranlı kadınlar için bildiriAvrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Eşitlik Ve ayrımcılığın Önlenmesi Komisyonu Üyesi HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, komisyonda oy birliği ile kabul edilen İranlı kadın ve kız çocuklarına yönelik baskı ve haklarının inkar edilmesini kınayan bildiriyi destekledi.

Komisyon protestoculara yönelik uygulanan devlet şiddetine son verilmesi çağrısında bulunurken “Bugün İran’da kadın veya kız olmak tehlikelidir. Avrupa liderleri, kadınların yaşamlarına yönelik bu tür kabul edilemez tehditleri ve özgürlüklerinin ihlallerini kınamalı ve bunlarla mücadele etmelidir” dedi.

Uca: İranlı kadınlara desteğimizi gösterdik

Feleknas Uca sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada yaşanan gelişmeye ilişkin “Bugün Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi olarak Jina Mahsa Amini şahsında İran’da direnen kadınlarla dayanışmamızı ve desteğimizi gösterdik” dedi.

Ne olmuştu?

Doğu Kürdistan’ın Sakız kentinden başkent Tahran’a akrabalarını ziyarete gelen 22 yaşındaki Mahsa Amini, erkek kardeşinin kullandığı aracı durduran ahlak polisince gözaltına alınmıştı. Kardeşine, nasihat edilip serbest bırakılacağı söylenerek götürülen genç kadının, gözaltına alındıktan iki saat sonra komaya girdiği ve kaldırıldığı hastanede öldüğü ortaya çıktı.

İran devlet televizyonu Amini’nin dövüldüğü iddialarını yalanlayarak, polisin genç kadını “nasihat etmek ve eğitmek” üzere karakola götürdüğünü ve orada kalp krizi geçirdiğini söyledi. Amini’nin akrabaları, kadının herhangi bir kalp rahatsızlığı olmadığını açıkladı.

Devlet televizyonu bir polis karakolunda Amini olduğu söylenen bir kadının oturduğu koltuktan bir yetkiliyle konuşmak üzere kalktıktan sonra yere düştüğünü gösteren güvenlik kamerası kayıtları yayınladı. Ancak, görüntülerden kadının Amini olduğu doğrulanamadı.

Amini’nin dövülerek öldürüldüğü yolunda sosyal medyada yayılan iddialarını reddeden Tahran emniyeti ise konuyla ilgili açıklamasında, “Ayrıntılı araştırmalara göre, Amini’nin araca alınması sonrasında ve tutulduğu karakolda fiziksel bir temas olduğunu” reddetti.

Ancak, İran’ın yarı resmi Fars haber ajansı, Mahsa Amini’nin ahlak polisince dövülmesi nedeniyle komaya girdiğini duyurdu.

VoA’nın haberine göre genç kadının karakolda ölümünü eleştiren sosyal medya yorumcuları arasında, sözünü sakınmamasıyla tanınan reformcu eski milletvekili Mahmud Sadıki, Ayetullah Ali Hamaney’i olayla ilgili kamuoyuna açıklama yapmaya çağırdı.

(EMK)

 

Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: