December 10, 2022

İran ve Rojhilat, Jîna Mahsa Amini için grevde


* Fotoğraf ve Kaynak: RojNews.

İran’daki ayaklanma dördüncü haftasına girmişken bugün merkezi Sinê (Senendec) olan Kürdistan eyaletinin yanı sıra, Kirmaşan ve İlam kentlerine bağlı birçok bölgede esnaf kepenk kapattı.

RojNews’te yer alan habere göre, Sinê’nin Seqiz, Meriwan, Bane, Bokan kentleri ile Kirmaşan’ın Dewlan, Serpêl Zehaw ve İlam kenti dahil olmak üzere birçok yerleşim bölgesinde, devam eden eylemlere destek verildi.

Bane’de ise öğrenciler okula gitmedi.

Grev, Rojhilat partilerinin oluşturduğu “Kürdistan Partileri İşbirliği Merkezi” tarafından desteklenen ve “Mahalle Gençliği” olarak bilinen grubun çağrısı ile organize edildi.
Ne olmuştu?

Doğu Kürdistan’ın Sakız kentinden başkent Tahran’a akrabalarını ziyarete gelen 22 yaşındaki Jîna Mahsa Amini, erkek kardeşinin kullandığı aracı durduran ahlâk polisince gözaltına alınmıştı. Kardeşine, nasihat edilip serbest bırakılacağı söylenerek götürülen genç kadının, gözaltına alındıktan iki saat sonra komaya girdiği ve kaldırıldığı hastanede öldüğü ortaya çıktı.

İran devlet televizyonu Amini’nin dövüldüğü iddialarını yalanlayarak, polisin genç kadını “nasihat etmek ve eğitmek” üzere karakola götürdüğünü ve orada kalp krizi geçirdiğini söyledi. Amini’nin akrabaları, kadının herhangi bir kalp rahatsızlığı olmadığını açıkladı.

Devlet televizyonu bir polis karakolunda Amini olduğu söylenen bir kadının oturduğu koltuktan bir yetkiliyle konuşmak üzere kalktıktan sonra yere düştüğünü gösteren güvenlik kamerası kayıtları yayınladı. Ancak, görüntülerden kadının Amini olduğu doğrulanamadı.

Amini’nin dövülerek öldürüldüğü yolunda sosyal medyada yayılan iddialarını reddeden Tahran emniyeti ise konuyla ilgili açıklamasında, “Ayrıntılı araştırmalara göre, Amini’nin araca alınması sonrasında ve tutulduğu karakolda fiziksel bir temas olduğunu” reddetti.

Ancak, İran’ın yarı resmi Fars haber ajansı, Amini’nin ahlâk polisince dövülmesi nedeniyle komaya girdiğini duyurdu.

VoA’nın haberine göre genç kadının karakolda ölümünü eleştiren sosyal medya yorumcuları arasında, sözünü sakınmamasıyla tanınan reformcu eski milletvekili Mahmud Sadıki, Ayetullah Ali Hamaney’i olayla ilgili kamuoyuna açıklama yapmaya çağırdı.

(TY)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: