December 6, 2022

Kadıköy’deki patlama: Fail İsviçre’de 4 kişiyi öldüren Mustafa Karahan’mışİstanbul Kadıköy’de üç katlı bir binada üç kişinin hayatını kaybetmesine yol açan patlamayla ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı.

Gazete Duvar ve Hürriyet’te çıkan haberlere göre patlamanın yaşandığı evin sahibi hayatını kaybedenler arasındaki Mustafa Karahan.

Karahan, önce Türkiye’den İsviçre’ye sonra da İsviçre’den Türkiye’ye kaçan bir isim. Karahan, TİKKO davasından 7 yıl hapis yattıktan sonra 1989’da İsviçre’ye gitti. 1998’de, İsviçre’nin başkenti Bern’de üç kişi ile birlikte Safari Bar’a silahlı bir saldırı düzenledi.

Saldırıda İsviçre vatandaşı Roland Widmer ile Türkiye vatandaşları Haydar Karaçelik, Hasan Doğan ve Garip Kırmızıkaya öldü.

Saldırının ardından Karahan ve beraberindeki üç kişi kayıplara karıştı. İsviçre hakkında yakalama kararı çıkarttı. Ancak Karahan Türkiye’ye kaçtı. İsviçre makamları 2011’de Türkiye’ye başvuruda bulunarak Mustafa Karahan’ın tutuklanmasını ve iadesini istedi.

İsviçre, Karahan abisinin ihbarıyla Türkiye’de yakalanınca 2012’de bir kez daha iadesini istedi. Türkiye bu talebi kabul etmedi ama Karahan hakkında “örgütle bağlantılı olmak” ve “kasten adam öldürmekten” dava açıldı.

Türkiye, İsvaç’e iade etmedi

Karahan’ın herhangi bir örgütle bağı olduğunu tespit edemeyen Anadolu Adliyesi 8. Ağır Ceza Mahkemesi 23 Temmuz 2014’te Karahan’a müebbet hapis cezası verdi.

Karahan’ın cezaevindeyken şeker hastalığı nedeniyle sağ ayağının parmakları kesildi. Bu durumdan dolayı da Karahan yaklaşık bir buçuk yıl önce tahliye edildi.

Karahan cezaevinde sıhhi tesisatçılık öğrendi. Tahliye olunca ailesinin Fikirtepe’deki evine yerleşti ve burada tesisatçılık yapmaya başladı. Özbekistanlı Anvarjon Kadirov da yanında çalışıyor ayrıca aynı binada ailesiyle birlikte kalıyordu.

Soruşturma dosyasına giren detaylara göre, Mustafa Karahan cezaevinden çıktıktan sonra kendisini ihbar eden ağabeyi ve diğer aile üyelerinden intikam almak istiyordu.

Zaman zaman dengesiz hareketleri de vardı. Eve getirdiği havai fişeklerin içini boşaltıyor, bunları bir yerde biriktiriyordu. Anvarjon Kadirov’a, biriktirdiği barutları borunun içine koyacağını ve ağabeyini patlatacağını söylemişti.

Fikirtepe’deki patlamadan önce de bir havai fişeğin içindeki barutları boşaltmış, fitilini çıkartmaya çalışıyordu. Fitil alev alınca da patlama oldu.

Patlamalarda binanın duvarları yıkıldı. Olayların tanığı Anvarjon Kadirov kaçıp yaralı olarak kurtuldu ancak Kadirov’un 10 yaşındaki kızı ve 68 yaşındaki babası hayatını kaybetti.

Ne olmuştu?

9 Ekim Pazar akşamı İstanbul Kadıköy Fikirtepe’de üç katlı bir binada patlama yaşandı. Patlamanın ardından da yangın çıktı. Olayda biri çocuk üç kişi hayatını kaybetti.

Valilik önce patlamanın doğalgazdan kaynaklandığını açıkladı. Ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi patlamanın olduğu dairede doğalgaz tesisatının olmadığını duyurdu. Daha sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcığığı dosyaya Terör Suçları Soruşturma Bürosu’nun baktığını açıkladı.

Dün (11 Ekim) ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, patlamaya ilişkin “Bir terör örgütüyle irtibat ve iltisak göremedik.” dedi. Ancak soruşturmanın sürdüğünü kaydetti.

TIKLAYIN – Kadıköy’deki patlama | Süleyman Soylu: Terör bağlantısı göremedik

TIKLAYIN – Kadıköy’deki patlama: Valilik ‘Doğalgaz’ dedi, İBB ‘Dairede yok’ dedi

TIKLAYIN – İmamoğlu olay yerinde, soruşturmayı ‘terör suçları’ yürütecek

(HA)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: