December 2, 2022

Sansür yasasının 15’inci maddesi de Genel Kurul’dan geçtiİktidarın ‘dezenformasyon yasası’ olarak adlandırdığı, kamuoyunda ise ‘sansür yasası’ olarak bilinen 40 maddelik kanun teklifinin 15’inci maddesi dünkü (11 Ekim) Genel Kurul’da kabul edildi.

Gündemdeki ilk maddenin kabul edilmesinin ardından teklifin 16. maddesinin görüşmeleri sırasında CHP yoklama talebinde bulundu. Yapılan iki yoklamada da toplantı yeter sayısı bulunamadı. Bu nedenle de yasanın görüşmelerine devam edilemedi.

TBMM Başkanvekili Haydar Akar, birleşimi, bugün saat 14.00’te toplanmak üzere kapattı. Meclis’in toplanabilmesi için 600 milletvekilinden en az 200’ünün hazır bulunması gerekiyor. 

Gazeteciler protesto etti

Meslek örgütlerinin ve muhalefet partilerinin itirazlarına rağmen yasanın görüşülmesini gazeteciler protesto etti. Basın locasında oturan gazeteciler görüşmeler sırasında salonundan çıktı.

Kabul edilen madde ne getiriyor?

Kabul edilen maddeye göre, basın kartı sahibinin, kanunda belirtilen niteliklere sahip olmadığının veya bu nitelikleri sonradan kaybettiğinin anlaşılması halinde basın kartı İletişim Başkanlığınca iptal edilecek.

Basın kartı sahibinin, basın ahlak esaslarına aykırı davranışlarda bulunması halinde Basın Kartı Komisyonu kararıyla basın kartı iptal edilecek.

TIKLAYIN – Kimin gazeteci sayılacağına “şimdilik” Fahrettin Altun karar verecek

(HA)

Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: