December 2, 2022

Uffizi Galeri’den Jean Paul Gaultier’ye dava: ‘Venüs’ün Doğuşu’ izinsiz kullanıldı


*”Venüs’ün Doğuşu” (Birth of Venus), Sandro Botticelli (Floransa 1445 – 1510) Fotoğraf: Uffizi Galeri

İtalya’da dünyaca ünlü sanat müzesi Uffizi Galerisi, Fransalı moda evi Jean Paul Gaultier’ye dava açtı. Müze, koleksiyonunda yer alan Sandro Botticelli’nin “Venüs’ün Doğuşu”nu izinsiz kullandığı gerekçesiyle moda evini mahkemeye verdiğini açıkladı.

İtalya’nın dünyaca ünlü sanat müzesi Uffizi Galerisi, en ünlü sanat eserlerinden birini izinsiz kullandığı gerekçesiyle Fransız moda evi Jean Paul Gaultier’yi mahkemeye veriyor.

BBC Türkçe’den Övgü Pınar’ın haberine göre, lüks moda evi geçen Nisan ayında “Müze” isimli bir koleksiyon hazırlayarak ürünlerinde İtalyan Rönesans ressamı Botticelli’nin “Venüs’ün Doğuşu” tablosundan kesitler de kullandı.

Uffizi Galerisi, eserin bu şekilde izinsiz olarak ve ticari amaçlı kullanımının İtalya’da kültür varlıklarını koruma amaçlı yasaları ihlal ettiğini belirtiyor.

15. yüzyılda yapılan eserin sergilendiği Floransa’daki müze davayı, eserin ticari amaçlı kullanımıyla ilgili kuralları ihlal ettiği gerekçesiyle açacaklarını açıkladı.

Jean Paul Gaultier’nin söz konusu koleksiyonunda yer alan “Venüs’ün Doğuşu” elbisesi’ 590 euro, pantolonlar 290 euro, eşarp 160 euro fiyatla satılıyor.

Nisan ayında moda evi yönetimine bir ihtarname göndererek ürünlerin piyasadan çekilmesini ya da kullanım için gerekli ticari anlaşmaların imzalanmasını isteyan müzeden dün yapılan açıklamada ”Ne var ki Nisan ayında Jean Paul Gaultier’ye gönderilen uyarı dikkate alınmadı. Ve şimdi Uffizi yasal yollara başvuruyor” denildi.

(AÖ)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: