December 6, 2022

Ukrayna: Rusya’nın saldırılarında bir günde 14 sivil öldü* Fotoğraf: Anadolu Ajansı (AA)

Rusya’nın komşusu Ukrayna’yı işgaliye başlayan savaş, bugün (12 Ekim) itibariyle 231. gününde devam ediyor.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Kirilo Timoşçenko, Rusya’nın dün Ukrayna’nın farklı şehirlerine ve yerleşim yerlerine düzenlediği saldırılar ve yaşanan kayıplar hakkında bilgi verdi.

Timoşçenko, Telagram hesabından yaptığı paylaşımda, Rusya’nın Vinnitsa, Dnipro, Zaporijya, Lviv ve Donetsk bölgelerine yönelik saldırıları sonucunda 14 sivilin öldüğünü, 34 kişinin yaralandığını söyledi.

“Rusya, altyapının yüzde 30’unu vurdu”

Ukrayna Enerji Bakanı Herman Halushchenko da Rusya’nın saldırıları sonucunda enerji altyapısında meydana gelen hasarla ilgili bilgi verdi.

Herman Halushchenko, dün akşam CNN International’a verdiği demeçte, Rusya’nın 10-11 Ekim’de düzenlediği füze saldırıları sonucunda Ukrayna’nın enerji altyapısının yaklaşık yüzde 30’unun vurulduğunu söyledi.

Rusya, saldırılarda Ukrayna’nın demiryolları, bakım-onarım merkezleri, elektrik altyapısı, su şebekeleri, baz istasyonları, elektrik santralleri ve iletişim altyapısını hedef almıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de “Ukrayna’nın enerji, askeri ve iletişim altyapısına yönelik uzun menzilli yüksek hassasiyetli silahlarla saldırı düzenlediklerini” söylemişti.

TIKLAYIN – Putin’den açıklama: “Altyapıyı hedef aldık”

Halushchenko, Rusya’nın enerji altyapısını önemli bir şekilde hedef aldığını, bunun savaşın başlangıcından bu yana ilk kez olduğunu söyledi. Ukrayna Enerji Bakanı ayrıca Rusya’nın saldırılarının nedeninin Ukrayna’nın Avrupa’ya elektrik ihracatı yapması olduğunu belirtti.

“Hava sahasını korumamız gerekiyor”

Bakan, Ukrayna enerji sisteminin istikrarlı olduğunu söyledi “ancak ortakları altyapıyı korumaya yardımcı olabilecek hava koruma sistemleri sağlamaya” çağırdı. Halushchenko, “Ortaklarımıza bu mesajı gönderiyoruz: Hava sahasını korumamız gerekiyor” dedi.

Bakan, Rusya’nın uluslararası kuralları göz ardı ettiğini de sözlerine ekledi: “Herhangi bir uluslararası anlaşma veya sözleşmeyi umursamıyorlar.”

Sivil halka enerji kullanımlarını azaltma çağrısı

Ukrayna Enerji Bakanlığı da Ukrayna vatandaşlarını birleşmeye ve tüketim talebinin yoğun olduğu saatlerde enerji kullanımlarını en aza indirmeyi önerdi. Bakanlık ayrıca yurttaşları elektrik tasarrufu için fırın ve çamaşır makinesi gibi ev aletlerini kullanmamaya çağırdı. (AO/SD)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: