December 10, 2022

Fransa’da petrol işçilerinin grevine nükleer santraller işçileri de katıldı


* Fotoğraf ve Kaynak: Anadolu Ajansı.

Fransa’da TotalEnergies şirketine ait altı rafinerinin üçünde, ülkenin en büyük işçi sendikası CGT’nin (Confédération Générale du Travail) eylül ayı sonunda, işe alımların durdurulmasını protesto etmek ve maaşlarda yüzde 10 artış talebiyle greve gitti.

Amerikalı petrol şirketi Esso-ExxonMobil’in iki rafinerisinin çalışanları da 9 Ekim’de greve katıldı.

TotalEnergies çalışanları, ülkede akaryakıt tedarikinde krize neden olan grevlerine, dün (12 Ekim) şirket yönetimi ve sendika temsilcilerinin bir araya gelmesine rağmen bir sonuç çıkmadığı için devam kararı aldı.

Petrol işçilerinin grevine bugün de nükleer santral işçileri katıldı.

Ülkenin ana enerji sağlayıcısı EDF (Électricité de France), akaryakıt krizinin tırmanmaması adına kasım ayında petrol işçilerinin maaşlarına düzenleme getirileceğini düşünüyor.

Çalışmaları durdurulan reaktörlerdeki bakım faaliyetlerinin aksaması ve ertelenecek olması nedeniyle elektriğe en çok ihtiyaç duyulan kış mevsiminde ise Fransa’da büyük aksaklıklar olacağı öngörülüyor.


* Fotoğraf: Sosyal medya.

Akaryakıt satışına kısıtlama

Öte yandan, ülkede grevler nedeniyle akaryakıt krizi yaşanırken, bazı bölgeler dün (12 Ekim) iki günlüğüne akaryakıt satışına kısıtlama getirdi.

Ülkenin güneyindeki Vaucluse, Alpes-de-Haute-Provence, Hautes-Alpes ve Herault bölgeleri yönetimleri küçük araçlara günlük 30, büyük araçlara ise günlük 120 litre akaryakıt satışına izin verdi.

Bidon veya varil ile benzin satışı ise 11 Ekim itibariyle ülke genelinde yasaklandı.

Akaryakıt krizi nedeniyle benzin istasyonlarında oluşan uzun kuyruklarda, zaman zaman yaralanmayla sonuçlanan kavgalar yaşanıyor.

Doğu Pyrenees bölgesi yönetimi kısıtlama uygulamasına bugün katılırken, kısıtlama kararının 14 Ekim akşamı son bulması bekleniyor.

Hükümet ise sendikalara, şirketlerle uzlaşma yoluna gitmesi konusunda çağrı yaptı ve yaptırıma gitme tehdidinde bulundu.

 (TY)

Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: