December 10, 2022

“Kötüleşen cezaevi koşulları, hasta mahpuslar için tehdit”Fotoğraf: MA

Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Mersin Şubesi ile Çukurova Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (TUHAY-DER), cezaevlerindeki hak ihlalleri ve hasta mahpusların durumuna dikkat çekmek amacıyla açıklama yaptı.

MA’nın haberine göre, Mersin ÖHD binasında yapılan açıklamada, “Hasta tutsaklara özgürlük” ve “Aysel Tuğluk’a özgürlük” pankartları açıldı. Halkların Demokratik Partisi (HDP), İnsan Hakları Derneği (İHD), 78’liler Derneği üyeleri ile çok sayıda kişi de açıklamaya katıldı.

Adalet Bakanlığına çağrı

ÖHD Mersin Şube Eşbaşkanı Serap Angay, son bir yılda cezaevinde yaşanan ölümlerin “Türkiye cezaevleri tarihine kara leke bıraktığını” söyledi. Tutukluların yaşam hakkı ihlali, işkence ve sağlığa ulaşım gibi birçok noktada ağır hak ihlalleriyle karşı karşıya olduğuna dikkati çeken Angay, hasta tutukluların yaşadıkları sağlık sorunlarını anlattı. 

Angay, Diyarbakır Kadın Cezaevi’nde tutulan Emel Haceroğlu’nun hastaneye gecikmeli sevk edildiği için yaşamını yitirdiğini, Nevzat Çapkın’ın ise tahliye edildikten sonra hayatını kaybettiğini anımsattı.

“Türkiye cezaevlerinde olumsuz koşulların iyileştirilmesi gerekirken, mahpusların yaşamlarını daha da zorlaştıran uygulamalar mahpuslar için ciddi tehdit oluşturuyor. Defalarca yapılan infaz erteleme başvuruları açıklamalara rağmen Mehmet Emin Özkan ve Aysel Tuğluk özelinde ağır hasta tutsaklar tahliye edilmedi. Hasta tutsaklar şahsında cezaevlerinde bulunan tüm mahpuslara uygulanan ağır hak ihlallerine bir an önce son verilmeli.

“Siyasal iktidar daha fazla sağlık sorunları ve ölümler yaşanmadan gerekli önlemleri almalı. Adalet Bakanlığı, ulusal ve uluslararası hukuk ve insan hakları kurumlarını harekete geçmeye çağırıyoruz.”

  • İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) rakamlarına göre, cezaevlerinde 651’i ağır, 1517 hasta mahpus bulunuyor.

(AS)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: