December 2, 2022

“Mahkeme heyeti kasıtlı gerilim yarattı, davayı Şakran’a kaçırdı”


Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir il binasına 17 Haziran 2021’de silahlı saldırı gerçekleştiren ve partili Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer hakkında açılan davanın 5’inci duruşması bugün İzmir Bayraklı Adliyesi 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün (12 Ekim) görüldü.

Duruşma mahkeme başkanının, yetki belgesiyle duruşmaya katılan avukatların söz ve yetkisinin olmadığına karar vermesiyle başladı.

Ardından Jandarmanın Deniz Poyraz’ın kardeşi Kamuran Poyraz’a tokat attığı, polisin duruşma salonunda biber gazı kullanmasıyla devam etti.

Yaşanan gerilimin ardından mahkeme heyeti, davayı “güvenlik” gerekçesiyle Aliağa’da bulunan Şakran Cezaevi yerleşkesine taşıdı.

TIKLAYIN-Polis salona gaz sıktı, dava Şakran’a taşındı

“Karar dava öncesinde hazırlanmıştı”

Davada yaşananlara dair bianet’e konuşan Avukat Türkan Aslan Ağaç, “mahkeme heyetinin duruşmayı yapmamak üzere programlandığını” söyledi.

Aslan Ağaç, beşinci duruşmada davaya yeni atanan mahkeme başkanı ve iki üye hakimin tutumlarının da önceki mahkeme heyeti ile aynı olduğunu vurguladı ve şöyle devam etti:

“Mahkeme başkanı, duruşma başlar başlamaz yetki belgesi ile giren avukatların, müdahil avukatların bulunduğu bölümden ayrılmasını istedi. Yetki belgesi ile katılan avukatlara söz vermeyeceğini ve kesinlikle soru soramayacaklarını söyledi.

“Buna dair ara kararı gerekçeleriyle hazırlamışlardı ve duruşmada da bize bu kararlarını bildirdiler. Bu durum üçüncü ve dördüncü duruşmada da tartışma konusu olmuştu. Bu tartışma kasıtlı olarak gündeme getirildi.”

TIKLAYIN- Avukat Türkan Aslan Ağaç: Onur Gencer’in Kayseri ile bağı ne?

“Heyet salonda gergin bir ortam yarattı”

Duruşmanın düzeninin bozan herhangi bir durum olmadığının özellikle altını çizen Aslan Ağaç, şunları söyledi:

“Mahkeme heyeti, yargılamayı sürdürebilecekken devam etmemeyi tercih etti. Heyet, avukatların kabul etmeyeceğini bilerek salonda gergin bir ortam yarattı. Mahkeme heyeti kürsüye çıkmadan önce bu davayı İzmir’den alıp Şakran’a götürme kararı alarak çıkmıştı.

“Önceden alınan bir kararla davayı İzmir merkezden kaçırdılar ve Şakran’a taşıdılar. Avukatların, kamuoyunun gündeminden uzaklaştıracaklarını düşünerek böyle bir karar verdiler.”

TIKLAYIN-“Delilleri karartan savcı, Deniz Poyraz’ın babasına dava açtı”

“Esasın tartışılmasının önüne geçiyorlar”

Aslan Ağaç, “Hukuka aykırı ara karar alarak, davanın esasının tartışılmasının önüne geçiyorlar” dedi ve ekledi:

“Toplanması gereken çok fazla delil var. Bu delillerin toplanması için işlem yapmayan mahkeme heyeti, davanın başından beri bizimle yetki belgesi üzerinden gereksiz bir tartışma yürütüyor.

“Ayrıca, sanık avukatının bugün duruşması olduğu gerekçesiyle cuma gününe bıraktı. Fakat biz katılan avukatlarının bugün (13 Ekim) veya yarının (14 Ekim) uygunluğu sorulmadı. Bize kesinlikle söz verilmedi, adil yargılamanın ihlal edildiğini bu tartışmayla başlattılar.”

Aslan Ağaç, son olarak yarın görülecek katılım çağrısı yaptı ve “Deniz Poyraz Davası siyasi bir cinayet, toplumun tüm siyasi cinayetinlerin aydınlatılması adına duyarlılık göstermesi gerekiyor” diye konuştu. 

TIKLAYIN-“Cinayetin aydınlanması için mahkemenin bir kibrit çöpü yakması yeterli”
İddianamede ne var?

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Onur Gencer’in 17 Haziran’da cinayeti işledikten sonra mesajlaşma uygulaması WhatsApp paylaşımlarında ve binadan çıkarken kullandığı ifadelerde suçunu itiraf ettiği yer almıştı.

İddianamede, “Olay öncesinde, olay anında ya da olay sonrasında sanığa yardım eden, sanığı azmettiren herhangi bir kişinin bulunamadığı, sanığın herhangi bir terör örgütü ya da üyesi ile olay öncesi veya sonrasında irtibatlı olduğuna dair delil elde edilemediği” belirtilmişti.

TIKLAYIN-Dava ertelendi | Avukat Arslan: Deliller karartıldı

Ayrıca iddianamede Gencer’e 2016’da “anksiyete bozukluğu” ve “hafif depresif nöbet tanısı” teşhisi konulduğuna da yer verilmişti.
HTS incelemesinde, 17 Haziran 2020-17 Haziran 2021 tarihleri arasında, olay yeri olan Şair Eşref Bulvarı bölgesinde, farklı tarihlerde sanığa ait toplamda 115 kez sinyalin tespit edildiği ve sanığın 24 kez belirtilen bölgeye gittiğinin belirlendiği ifade edilmişti.
İddianamede Gencer’in emniyet ifadesine de yer verilmişti.

TIKLAYIN-Deniz Poyraz Davası | Buldan: Tetiği çek emrini verenler açığa çıkarılmadı

Gencer’in ilk olarak Bayraklı’da bir saldırı gerçekleştirmeyi planladığı ifadesinde, “Amacım PKK’ya zarar vermekti. PKK’ya destek veren aileleri araştırmaya başladım. Bayraklı’da kömür satışı yapan aileyi internetten buldum. Sosyal medyada örgütsel paylaşımlara destek veren ya da yorum yapan birkaç hesaptan büyük aile olacaklarını düşündüm. 31 Aralık 2020’de telefonla arayıp kömür almaya geleceğimi söyledim. Onlar da yılbaşı olduğundan erken kapatacaklarını söylediler. Gitseydim onlara saldırma fikrim vardı” denilmişti.

Onur Gencer’in, Ankara Makine ve Kimya Endüstrisi A.Ş’den (MKE) silah almayı düşündüğünü ancak prosedürün uzun olmasından ötürü Kemeraltı’ndan silah aldığını, silahı Ankara’dan temin etmesi durumunda, HDP Genel Merkezine saldırı yapmayı düşündüğünü de söylediği belirtilmişti.

Planlı bir saldırı yapmak için keşfe geldiğinde HDP İl Binası’nda yer alan telefon numaralarını aradığını ancak kimseye ulaşamadığını belirten Gencer’in, saldırıya olaydan bir gün önce karar verdiği de iddianamede yer bulmuştu.

Gencer’in, Poyraz’ı vurduktan sonra öldüğünden emin olmak için kafasına da ateş ettiği sözlerine iddianamede yer almıştı.

Gencer “Tasarlayarak kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet ve “İş yeri dokunulmazlığını ihlal etme”, “Siyasi partiler veya meslek kuruluşlarının kullanımında olan bina, tesis veya eşyaya zarar verme” suçlarından 7 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

(RT)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: