December 10, 2022

“Planlı ve organize gelişen bir saldırıydı”Fotoğraf: MA

Haberin Kürtçesi / İngilizcesi için tıklayın

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır Milletvekili Habip Eksik, bacağının kırılmasına neden olan polis saldırısına dair konuştu.

MA’nın haberine göre Habip Eksik, şiddet emri veren polis amirleri ve uygulayan polisler hakkında hukuk karşısında hesaplaşacağını açıkladı.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın iadesiyle sonuçlanan süreci protesto etmek amacıyla 9 Ekim’de Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde düzenlenen yürüyüşe polis müdahale etmişti. Bu saldırı sırasında bacağı kırılan Eksik’in tedavisi Ankara Şehir Hastanesi’nde devam ediyor.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un sessizliğine de tepki gösteren Eksik, “Tarafsızlıkta yemin etmiş Meclis Başkanı bu şiddete karşı dik durmalıydı. Bu polis şiddetine karşı, tüm siyasi partiler, tüm demokratik kitle örgütlerinin, tüm STK’lerin tepki göstermesi gerekir. Muhalefetten de çeşitli siyasetçiler bu konuyu bireysel olarak kınadılar. Geçmiş olsun dileklerinde bulunanlar oldu. Ama kurumsal anlamda özellikle Millet İttifakı’ndan bir tepki göremedik” dedi.

“Protesto, Anayasal hakkımız”

Habip Eksik, “Yüksekova’da ve diğer illerde gerçekleştirdiğimiz yürüyüş, Öcalan şahsında tecridi kınamak, buna karşı bir protesto içindi. Anayasa’ya göre şiddet çağrısı içermeyen bütün gösteri ve toplantılar gerçekleştirilebilir, bunun için bir izin almak gerekmez ve bunu defalarca söyledik, anayasal hakkımızdır” dedi.

Yüksekova Emniyeti’nin düşmanca yaklaştığını söyleyen Eksik, o gün yaşananları şöyle anlattı:

“Müzakereler sürerken Emniyet Müdürünün talimatıyla saldırıya geçtiler. Hakkari Milletvekilimiz Sait Dede de saldırıya uğradı. Hatta onun da bacağını kırmaya yönelik tekmelerle vurdular. Ağırlık olarak bana göre daha zayıf olduğu için o tekmenin karşısında savruldu ve onun bacağı kırılmadı. Ayağını kırın, bir yerlerini kırın talimatını gerçekleştirdiklerinin göstergesidir. Gaz ve gaz bombalarıyla oradaki kitleyi dağıttılar ve bizim etrafımızı bilinçli bir şekilde boşalttılar.”

“Telefonu çıkaracağım sırada saldırdılar”

Kalkanla darbedeler aldıktan sonra “şikayetçi olacağım” diyerek, telefonunu çıkarmak istediğini belirten Eksik, “Telefonu çıkaracağım sırada saldırmaya başladılar. Video çekecektim ki, oradaki bütün polisler bana saldırdı. Tekme, tokat, yumruk, cop ne varsa saldırdılar. Ben ayaktayken vurmaya başladılar ve ben ayaktayken ayağımı kırdılar” dedi.

“Yere düştükten sonra bacağımın üzerinde tepindiler, vurmaya devam ettiler. En son kameraların bir yerden çekmeye başladıklarını gördükçe, bu defa uzaklaştılar. Planlı ve organize gelişen bir saldırıydı. Darp esnasında yüzümüzü ve gözümüzü korumaya çalıştık. 20-30 kişinin bir kişiyi darp etmesi durumu vahimdi. ‘Bacağım kırıldı, bacağım kırıldı’ ısrarla bağırmama rağmen vurmaya devam ettiler.”

Habip Eksik, bacağının uyluk kısmında üç ayrı kırık olduğunu, ağır bir ameliyat geçirdiğini ve doktorların kendisine “Çok kötü bir kırık ve ancak bir trafik kazası ya da çok şiddetli bir tramva durumunda gerçekleşebilir” bilgisini verdiğini aktardı. (AS)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: