December 2, 2022

SGK, HPV aşısını kendi imkanlarıyla olan bir kadına bedeli geri ödeyecekHPV aşısını kendi imkanları ile yaptıran bir yurttaşa bedel SGK tarafından geri ödenecek. Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği, “HPV Aşısı Ücretsiz Olsun” mücadelesi kapsamında, aşı ücretinin iadesi talebiyle açtığı davayı kazandı.

Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) HPV aşısı ücretinin iadesi talebiyle açılan davada mahkeme, olumlu karar verdi.

Davayı açan Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği, Ankara 62. İş Mahkemesi’nin aşı ücretlerinin SGK tarafından geri ödenmesine karar verdiğini söyledi. Derneğin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “#HPVAşısıÜcretsizOlsun mücadelemiz kapsamında, aşı ücretinin iadesi talebiyle açtığımız bir davamız daha mahkeme tarafından kabul edildi, yine KAZANDIK Aşımız ulusal aşı takvimine alınana dek mücadeleye devam. Başta avukatlarımız olmak üzere, tüm dostlarımızın eline sağlık” denildi.

Davayı takip eden CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, adilye önünde şu açıklamayı yaptı:

“SGK 2.500 liralık aşı için 25 bin lira ödüyor. Rahim ağzı kanserini önleyen HPV aşısını SGK karşılamıyor. Davaları ise birer birer kaybediyor. Mahkeme masraflarıyla miktar 10’a katlanıyor.

“Derneğin açtığı ikinci dava da kadınların lehine, kadınların geleceğinin lehine sonuçlandı. Rahim ağzı kanseri kadınlar arasında en sık görülen kanser türü. Bu aşıyı ulusal aşı takvimine dahil eden birçok ülke var. Avustralya 20 yıl içinde bu hastalığı tamamen yok edecek bir düzen getirdi. Her bir aşı için SGK ulusal aşı takvimine bu aşıyı almadığı sürece her bir aşı ödemesi için bizler mahkeme kapılarında hakkımızı, sağlığımızı aramaya devam edeceğiz.”

(AÖ)

Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: