December 6, 2022

15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü günü kutlu olsun


Fotoğraf:©UN Women
Lübnan’daki bir kaç kadın kooperatifinden birinin başkanı olan Daed İsmayel geleneksel usullerle simit üretmeye devam ediyor. İsmayel ve kadın çiftçiler Beyrut’ta el yapımı ürünleri satışa sundukları bir BM projesinde yer almışlardı.


Cinsiyet eşitliğini sağlamak ve kadınları güçlendirmekle yalnızca doğru bir şey yapılmakla kalınmış olunmaz, aynı zamanda aşırı yoksulluk, açlık ve yetersiz beslenmeyle mücadeleye kritik bir bileşen de katılmış olur. 

Kadınlara erkeklerle eşit fırsatlar verilmesi, en yoksul bölgelerde tarımsal üretimi yüzde 2,5 ila 4 oranında artırabilir ve yetersiz beslenen insan sayısı yüzde 12 ila 17 oranında aşağı çekilebilir. 

Kadınlar hala, arazi ve hayvan mülkiyeti, eşit ücret, karar alma organlarına katılım ve kaynaklara, krediye ve piyasaya erişim söz konusu olduğunda önemli bir ayrımcılıkla yüz yüzeler.

Bu arka plan üzerinde gerçekleşen Ukrayna’daki savaş sadece Ukraynalı kadınlar üzerinde değil, bütün dünyada kadınlar ve kız çocukları, özellikle de çiftçi kadınlar üzerinde yıkıcı bir etki yarattı.

En son BM Kadın raporuna göre, gıda ve enerji piyasalarındaki mevcut bozulma, yalnızca cinsiyet eşitsizliklerini yoğunlaştırmakla kalmadı, gıda güvensizliği, yetersiz beslenme ve enerji yoksulluğu oranlarının yükselmesine de neden oldu.

Ardından gelen hayat pahalılığı krizi, kadınların geçim kaynaklarını, sağlığını ve esenliğini ciddi bir tehditle karşı karşıya bıraktı. Petrol ve gaz arzında ve temel gıda maddelerindeki kısıtlamaların yanı sıra, gıda, yakıt ve gübre fiyatlarını da büyük bir hızla yükseltti. 

Cinsiyet temelli şiddette, yiyecek bulmak ve hayatta kalmak için sekse zorlanmak, çocuk evlilikleri ve dolayısıyla kız çocukların okulu bırakmaya zorlanması, kadınların ve kız çocukların ücretsiz bakım ve ev içi iş yüklerinde kaygı verici artışlar, kadınların ve kız çocukların beden ve zihin sağlıklarını daha da tehlikeye atıyor.

2022 Uluslararası Çiftçi Kadınlar Günü “Çiftçi kadınlar küresel hayat pahalılığı krizine göğüs geriyor” teması altında kutlanıyor. Şimdi bu kahraman kadınların dünya gıda sistemlerindeki çalışmalarının hakkını vermek ve herkesin fırsat eşitliğine sahip olduğu kıral alanlar fikrine sahip çıkma zamanı. 

Açlığa son vermenin anahtarı çiftçi kadınlar.Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: