December 6, 2022

8 tabip odasından milletvekiline polis şiddetine tepki*Fotoğraf: MA

Ağrı, Batman, Bitlis, Diyarbakır, Mardin, Urfa, Şırnak ve Van-Hakkari tabip odaları, Hakkari Yüksekova’daki yürüyüş sırasında polis şiddeti sonucu bacağı kırılan HDP Iğdır Milletvekili doktor Habip Eksik ile ilgili ortak açıklama yaptı. 

Polis şiddetinin kınandığı açıklamada, gösteri, toplanma ve yürüyüş yapma hakkının anayasa ve uluslararası anlaşmalarla güvence altında alındığı hatırlatıldı.

TIKLAYIN-PKK lideri Öcalan için yapılan yürüyüşe saldırı | 139 gözaltı

“Türkiye’de temel haklar üzerinde kısıtlamaların artarak devam ettiği” vurgulanan açıklama şöyle: “İşkencenin mutlak suç olduğu ilkesinin gözetilerek yaşanan bu olayı kınadığımızı ve sorumlular hakkında gerekli adli ve idari işlemlerin bir an önce yapılması gerektiğini vurgulamak istiyoruz.

“Yaygınlaşan toplumsal şiddetin bir an önce son bulması ancak bu hassasiyetin gözetilmesiyle mümkündür. Sağlıkta yaşadığımız şiddet de toplumsal şiddetin bir parçasıdır. Bizler şiddet başta olmak üzere tüm baskıcı uygulamalara karşı vazgeçilmez demokratik haklarımızı kullanmaya devam edeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.”

TIKLAYIN-Hakkari’de yürüyüşe saldırı | Polis HDP’li vekili darp etti

(RT)

 Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: