December 6, 2022

Garo Paylan: AYM sansür yasasını durdurmalıHDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan bugün TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Genel Kurul’dan geçen ‘sansür yasasına’ değindi.

Dünün Türkiye demokrasisi için kara bir gün olduğunu söyleyen Paylan ayrıca yasanın Anayasaya aykırı olduğundan bahsetti.

“Meclis fren olamadı, Anayasa Mahkemesi fren olabilir. Anayasa Mahkemesi’nde hâlâ hakimler varsa Anayasa açıkça aykırı olan bu sansür yasasını durdurmalıdır.” dedi.

Anayasanın ifade özgürlüğünü emrettiğini, sansür yasasının ise “Gerçeğe aykırı bilgi verenleri hapse tıkacağım” dediğinden bahseden Paylan “Gerçeği Saray belirleyecek. İletişim Başkanlığındaki dezenformasyon birimi belirleyecek. Onlar ne derse gerçek olmuş olacak” diye konuştu.

“Yasayı durduramadık”

Paylan şöyle devam etti:

“Burada emek veren siz değerli basın mensubu arkadaşlarımız hapse gireceksiniz, biz siyasetçilere fezlekeler yağacak, bir tweeti retweet eden yurttaşlarımız soruşturmalarla karşı karşıya kalacak. Biz, TBMM olarak bu sansür yasasını durduramadık. Şimdi görev, Anayasa’yı korumak üzerine yemin etmiş Anayasa Mahkemesi’ndeki hakimlerdedir. Anayasa Mahkemesi’ndeki üyeler, görevini yapmalı ve bu sansür yasasını iptal etmeli.”

(HA)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: