December 6, 2022

“Nöbetimizi CHP Genel Merkezi’ne taşımayı düşünüyoruz” – Ece DenizOrta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencilerinin belediye meclis toplantısına alınmamasının ardından öğrenciler, nöbetlerini Çankaya Belediyesi ve CHP Genel Merkezi önüne taşıyabileceklerini söyledi.

Öte yandan öğrenciler, gelecek seçimin sonuçlarından da siyasilerin kayıtsızlığından da umutsuz.

ODTÜ Rant Yolu adıyla bilinen Bilkent-İncek Çevre Yolu Bağlantı projesinin iptali için ODTÜ’lülerin 10 Ekim günü Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne halktan, belediye çalışanlarından ve Ankaralılardan topladıkları 1731 imzayı sunmak için gitmişti. Ancak belediye meclis toplantısına girmek isteyen öğrenciler pandemi gerekçe gösterilerek toplantıya alınmamıştı.

“Seçim öncesi projeyi erteleyebilirler”

“ODTÜ Rant yolu Direnişi”ni sürdüren ODTÜ öğrencilerinden Ilgaz Kekeç duruma bakışını şu sözlerle açıkladı:

“Seçimi kim kazanırsa kazansın çok bir şeyin değişeceğini düşünmüyorum. Bu bağlamda CHP ya da AKP hükümetinin olduğu iki durum için de bunu söyleyebilirim. Fakat Ankara Büyükşehir Belediyesi şu an CHP’li bir belediye olduğu için kendilerini ‘ODTÜ’lüleri içeri almıyorlar ya da ODTÜ ormanını yıkıyorlar, halkı dinlemiyorlar’ gibi bir izlenim oluşturmamak adına projeyi erteleyebilirler diye düşünüyorum. Evet, seçim zamanı böyle tepkilerle ve muhalefetle uğraşmamak adına bir süre bu işin peşini bırakabilirler.”

Şu anda yeni bir eylem planı oluşturmadıklarını ifade eden Kekeç daha netleştirilmese de nöbetlerini devam ettirebileceklerini, nöbetlerin Çankaya Belediyesi ve CHP Genel Merkezi önüne taşınabileceğini söyledi.

“Bizi oyaladılar”

Kekeç olay günü yaşananlarla ilgili de şunları söyledi:

“Bize gözlemci ya da halktan insanları meclisi gözlemlemeye almıyoruz dediler. Biz de pandemi dolayısıyla yapılan bu kısıtlamaların hem bahane olduğunu hem de halkın haklarını kısıtlamaya başladığını söyledik. Aynı zamanda ortamda hiç kimse maske de takmıyordu. Başka hiçbir önlem de alınmamıştı. Bunu bir bahane olarak gördük. Sonrasında güvenlik görevlileri konuştukça bizi ‘Tamam bir üstümüzle görüşeceğiz ‘deyip oyalamaya çalıştıklarını fark ettik. Toplantı başlayana kadar bizi oyaladılar. Biz canlı yayından gördük toplantının başlamış olduğunu. Sonrasında da zaten güvenlik görevlisi bu pandemi olayının bahane olduğunu kendi söyledi.”

Meclise alınmamalarına tepki gösteren öğrenciler Mansur Yavaş’ın bu konunun muhatabı olduğunu ve konuyla ilgilenmesi gerektiğini ifade edince bir güvenlik görevlisi öğrencilerin hitap şekline müdahale etti. Kekeç güvenlik görevlisinin kendileriyle iletişimini şu sözlerle tekrarladı:

“Mansur Yavaş’a sayın dememiz, başkanım dememiz gerektiğini söylediler. Sonrasında öğrendiğimize göre Mansur Yavaş biz orada olduğumuz için toplantıya girmemiş.”

Belediyenin şu anda ODTÜ Ormanı’na, yapılan muhalefet nedeniyle girmediğini belirten Kekeç, gelen seçim sürecinden de iktidar değişiminden de çok umutlu olmadıklarını ifade ediyor.

(ED/AÖ)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: