December 6, 2022

Semra Güzel hakkında 15 yıl hapis talebi*Fotoğraf: AA/arşiv

Dokunulmazlığı kaldırıldıktan sonra 2 Eylül’de  İstanbul’da işkenceyle gözaltına alınan ve tutuklanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel hakkında 15 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

İddianame,  Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede, Güzel’in “örgüt üyesi olmak” suçuyla 7 yıl 6 ay ile 15 yıl arası değişen hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi.  

TIKLAYIN- HDP’li Semra Güzel’e gözaltında kötü muamele: Baş eğdiremezsiniz

İddianamede, Güzel hakkında beyanda bulunduğu ve fotoğraftan teşhis ettiği iddia edilen “Ezel” adlı gizli tanığın, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Güzel hakkında 12 Ağustos 2018’de başlatılan soruşturmada ifade verdiği yer aldı.  

MA’nın haberine göre; gizli tanık “Ezel”in soruşturma tarihi olan 12 Ağustos 2018’den önce 3 Ağustos 2018’de Diyarbakır TEM Şube Müdürlüğü’nde savcı huzurunda ifade verdiği, fotoğraf teşhisi yaptığı belirtildi.

İddianamede, gizli tanığın iddialarına dayandırılarak, Güzel’in Koma Jinên Azad (KJA), Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) çalışmalarına katıldığı kaydedildi.

TIKLAYIN-Semra Güzel’in fotoğrafları HDP’nin kapatma davasına ‘ek delil’ oldu

Ayrıca KCK’nin, “örgütsel potansiyeli olduğundan dolayı milletvekili olması için Güzel’e telkinlerde bulunduğu” iddia edildi.

İddianamede, Güzel’in PKK’li Volkan Bora ile fotoğrafı da suçlama konusu yapıldı.

Güzel, hakkında hazırlanan fezlekeler ile gözaltına alındığı 12 Eylül’de verdiği ifade de iddianamede yer aldı.

Güzel’in “Volkan Bora ile çıkan fotoğraflarının 2017’de, Bora’nın yaşamını yitirmesinin ardından kolluğun eline geçtiği, fotoğrafların çekildiği dönemde kendisinin milletvekili olmadığı ve dokunulmazlığı bulunmadığı” ifadesi de iddianameye konuldu.   

Mahkemenin, tensiple birlikte duruşma gününü belirlemesi bekleniyor.

Ne olmuştu?

HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, iktidar yanlısı basın tarafından 2014 yılında PKK’li Volkan Bora ile çekildiği fotoğraflar servis edilerek, linç operasyonu başlatılmıştı. 8 Ocak’ta servis edilen fotoğraflar ardından Güzel hakkında 10 Ocak itibariyle hızla hazırlanan fezleke Adalet Bakanlığı’ndan Cumhurbaşkanlığı’na gönderilmişti. Meclis Başkanlığı’na 12 Ocak’ta gönderilen fezleke hızlıca Karma Komisyona sevk edildi. Karma Komisyon Başkanı Bekir Bozdağ tarafından da aynı gün fezlekelerin göürüşülmesi için gün belirlenmişti.

Güzel hakkında hazırlanan iki fezleke nedeniyle dokunulmazlığın kaldırılması görüşmeleri 20 Ocak’ta başlamıştı. Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden oluşan Karma Komisyon tarafından oluşturulan Hazırlık Komisyonu, Güzel’in “dokunulmazlığının kaldırılması” yönünde hazırladığı raporu HDP’nin şerhiyle birlikte 8 Şubat’ta Karma Komisyon’a sunmuştu. Meclis’te 17 Şubat’ta toplanan Karma Komisyon’da, HDP Batman Milletvekili ve Komisyon üyesi Mehmet Rüştü Tiryaki tarafından savunma yapılmıştı. Komisyon’da Güzel’in dokunulmazlığının kaldırılması yönünde karar AKP, MHP, CHP ve İYİ Parti’nin oylarıyla kabul edilmişti.

Meclis Genel Kurulu’nda 1 Mart’ta yapılan görüşmelerde de HDP Milletvekili Semra Güzel’in dokunulmazlığı, Meclis Genel Kurulu’nda yapılan oylamayla kaldırılmıştı. Karar, 313 ‘Evet’e karşılık 52 ‘hayır’ oyuyla alındı. Güzel’in dokunulmazlığının kaldırılması ile hakkındaki iddialarla ilgili yargı sürecinin de önü açılmış oldu.

Güzel, hakkında hazırlanan fezlekeler HDP Kapatma Davası’na da ek delil olarak, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sunulmuştu.

(RT)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: