December 10, 2022

Tanıklar avukatsız dinlendi, avukatlar reddi hakim talep etti*Fotoğraf: MA

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl binasına saldırı düzenleyen ve partili Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer’in yargılandığı davada, avukatlar reddi hakim talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, çarşamba günü görülen duruşmada yetki belgesi olan avukatlara söz hakkı verilmeyeceğini ve soru soramayacaklarını açıkladı.

Çarşamba günü yaşanan gerilimin ardından mahkeme ara karar vererek, davayı Şakran Cezaevi kampüsüne taşıdı.

Bugün devam eden duruşmada ise; mahkeme heyeti bu kez yeki belgesi olan avukatların duruşma salonuna alınmamasına karar verdi. Mahkemenin kararına rağmen yetki belgeli avukatlar salona girmek isteyince jandar avukatlara tazyikli su sıktı ve müdahale etti.

Bunun üzerine dava avukatlarını duruşma salonunu terk etti, mahkeme heyeti avukatlar olmadan tanıkları dinledi. Dava avukatları reddi hakim talebinde bulundu ve cezaevi kampüsü önünde basın açıklaması yaptı.

TIKLAYIN-“Mahkeme heyeti kasıtlı gerilim yarattı, davayı Şakran’a kaçırdı”

MA’da yer alan haberde Avukat Türkan Aslan Ağaç, mahkeme heyetinin tutumunu eleştirdi ve şöyle dedi:

“Cezaevi Kampüsü önüne geldiğimizde jandarma mahkemenin talimatı doğrultusunda ellerindeki listenin dışında kimseyi almayacaklarını söyledi. Ara kararı almak için arkadaşlarımız içeri gittiğinde mahkeme başkanı içeride olmasına rağmen avukatları muhatap almadı.

“Mahkeme heyeti avukatları hedef gösterdi”

“Ara kararları verme tenezzülünde bulunmadan jandarmaya hedef göstererek meslektaşlarımızı duruşma salonundan ite kaka çıkarmaya çalıştılar. Duruşmanın başlamasıyla salonun önüne geçtiğimizde ise; jandarma bizi durdurarak çantalarımızın aranacağını ve içeriye bilgisayar ve cep telefonu alınmayacağını söyledi.

“Söylememize rağmen eşyalarımızı bırakmak zorunda bırakılarak içeri girdik. Salona girdiğinizde tanıklardan birinin ifadesinin alındığını gördük. Mahkeme heyetinin ilk duruşmadan itibaren maddi gerçekliği ortaya çıkarma konusunda hiç bir kaygısının olmadığını, aksine gerçekliği örtmek için bir çaba içinde olduğunu beyan ettik.

“Taleplerimiz tek tek reddedildi”

“Bugün yaşananları gerekçe yaparak mahkeme heyetini reddettik. Arkasından mahkeme heyeti verdiği aranın ardından talebinizi geri çevirdiklerini ve yargılamaya devam edeceklerini söyledi.

“Yargılama usul gereği böyle yapılamaz fakat buna rağmen mahkeme heyeti taleplerimizi tek tek reddetti. Bunun üzerine adil bir yargılamanın yapılanmasının mümkün olmadığını, mahkemenin katili gözümüze soka soka koruduğunun altını çizerek salonu terk ettik. Biz yargılamanın soruşturma sürecinden farkının olmadığını düşünüyoruz. Adalet hiç bir zaman Cezaevi kampüslerinde bulunamaz.”

Dava avukatları olmadan duruşma sürüyor. 

(RT)

 Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: