December 6, 2022

Emek ve Özgürlük İttifakı’ndan açıklama: Bu katliam düzeniyle hesaplaşacağızEmek ve Özgürlük İttifakı,  41 işçinin yaşamını yitirdiği  Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessese Müdürlüğü’ne bağlı maden ocağındaki patlamayla ilgili açıklama yaptı.

 “Bu katliam düzeniyle hesaplaşacak, emeğin ve özgürlüklerin ülkesini kuracağız” başlıklı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Amasra’da gerçekleşen maden patlaması sonrasında tarihin büyük işçi katliamlarından birine daha tanık olduk. AKP-MHP iktidarının yarattığı rant rejimi, maden ocaklarındaki katliamların ortaya çıkmasına neden oluyor. AKP-MHP iktidarı kâr hırsı uğruna madenlerde yeterli önlemleri almıyor.

“AKP- MHP rant düzeninin sonucu”

“Emrindeki kamu bürokrasisiyle denetimsizliği kasti olarak hayata geçiren AKP-MHP ittifakı işçi katliamlarının başrolündedir. Bu kapsamda, Türkiye’de işçi katliamlarının sorumlusu, AKP-MHP iktidarı ve kurduğu rant düzenidir.

 

“Bu rant düzeni siyaset, bürokrasi ve sermayenin bileşenleri olduğu kartel ortaklığının sonucudur. Bu ortaklığın bir ayağını AKP-MHP ittifakı, diğer ayaklarını ise sermaye ve yasal denetim görevini yapmayan bürokrasi oluşturmaktadır.

“Türkiye emekçi sınıfları ve halkları, yaşanan maden faciası ile birlikte tüm dikkatlerini Amasra’ya çevirmiş ve işçiler için kaygılanırken AKP-MHP iktidarı ise gerçekleri arayan kişiler hakkında yasal soruşturma açmakla meşgul olmaktadır.

 

“İşçilerin-emekçilerin yanında olacağız”

“Bizler, maden ocaklarında ortaya çıkan denetimsizlik, dizginlenmeyen kar hırsı ve işçi sağlığı ile iş güvenliği hususlarındaki keyfiyet sonucunda ortaya çıkan Amasra’daki işçi katliamıyla ilgili bir kez daha Türkiye işçi sınıfına ve halklarımıza baş sağlığı diliyor, her zaman işçilerin, emekçilerin yanında olmaya devam edeceğimizin sözünü yineliyoruz. Bu katliam düzeniyle hesaplaşacak, insanca ve onurlu bir yaşamın garantisi olan emeğin ve özgürlüklerin ülkesini kuracağız.” 

(RT)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: