December 2, 2022

Kömür ocağında patlama | En az 25 ölüFotoğraf: TTK Amasra/Hürriyet

Amasra Taşkömürü İşletmeleri ocağında meydana gelen patlamada ölenlerin sayısı 25’e yükseldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “Kayıplarımızın sayısı maalesef 25’e ulaştı” dedi. Bakanın verdiği bilgiye göre, “tedavisi süren 11 yaralı var, 1’i ağır, 4 yaralı yoğun bakımda, 1 yaralı serviste tedavi görüyor. 6 işçi uçak ambulanslarla İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Yanık Merkezine sevk edildi.”

İlk bilgi Bartın Valiliği’nden 

Olayla ilgili ilk açıklamayı yapan Bartın Valiliği “Amasra Taşkömürü İşletme müessesinde saat 18.15 sularında -300 kotunda kısmi bir patlama meydana gel[diğini] duyurdu.

Valilik “Olay yerine tüm ekiplerimiz seferber edilerek gerekli çalışmalara başlan[dığını] söyledi.

Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez:
“Patlamanın nedeni grizu”

Patlamadan sonra kömür ocağına gelen Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ilk değerlendirmelere göre patlamanın nedeninin grizu olduğunu belirtti.

Bakan “Bugün saat 16 24 vardiyasında patlama hadisesi meydana geldi. Yaralılarımız var. Galerilerimizde havalandırma çalışıyor. Herhangi bir eksikliğimiz yok. Başımız sağolsun diyorum. İçeride devam eden yangın yok. Müdahale eden arkadaşlarımız deneyimli” dedi.

“Basınçtan dolayı toz kütlesi oldu,
göz gözü görmedi”

Patlama haberinin ardından TTK Amasra Müessese Müdürlüğüne gelen Bartın Valisi Nurtaç Arslan, sağ olarak ocaktan çıkan işçilerden bilgi aldı.

Hürriyet’in haberine göre, valiyle konuşan bir işçi “Hiçbir şey bilmiyoruz. Toz, duman oldu, ne olduğunu bilmiyoruz […] Patlama büyük ihtimalle de,  tam olarak bilmiyoruz” dedi.

Patlamayı haber alan işçilerin yakınları kömür ocağında toplanmaya başladılar.

Bartın Valisi Nurtaç Arslan, patlamayla ilgili olarak “Henüz patlamanın nedeniyle ilgili net bir bilgi yok. Araştırmalarımız devam ediyor. 12 yaralımızı kurtardık, çalışmalarımız bütün hızıyla devam ediyor” dedi.

Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, “Bartın Amasra’daki maden kazası ile ilgili Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmıştır. Olayla ilgili 3 savcı görevlendirilmiştir” denildi.

İletişim Başkanlığından resmi “açıklamama”

İletişim Başkanlığından da “Sansür Yasası”nın ruhuna uygun bir açıklamama geldi: “Gerekli bilgiler, ilgili kurumlar tarafından düzenli olarak paylaşılmaktadır. Bu açıklamaların takip edilmesi, resmi makamların paylaştığı bilgiler dışındaki iddia ve spekülasyonlara itibar edilmemesi gerekmektedir.”

Zonguldak milletvekili Deniz Yavuzyılmaz:
Sayıştay uyarmıştı

Patlamanın duyulmasından sonra Twitter hesabından Sayıştay’ın 2019 Yılı Denetim Raporu’nu alıntılayan Zonguldak CHP Milletvekili, KİT Komisyonu üyesi  Deniz Yavuzyılmaz, en az 2019’da bu yana “Çalışılan damarlarda gaz içeriklerinin yüksek olduğunu, ani gaz degajı ve grizu patlama riski arttığı”nın bilindiğini açıkladı. 

(AEK) 

Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: