December 10, 2022

Kozlu’daki patlamanın baş sorumlusuydu, TTK’ye atanmıştıAmasra’da 41 işçinin yaşamını yitirdiği  taşkömürü ocağının bağlı olduğu Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürü Kazım Eroğlu, 7 Ocak 2013’te Zonguldak Kozlu’da 8 işçinin öldüğü maden ocağı patlamasında davanın baş sorumlusu olarak yargılandı.

2019 yılında karara bağlanan davada o dönem TTK Kozlu Müessese Müdürü olan Eroğlu ile Yardımcısı Nurettin Yılmaz tali kusurlu sayılarak haklarında 4’er yıl hapis cezası verildi. Verilen cezada indirime gidildi ve ceza 3’er yıl 4’er ay oldu. Hapis cezası ise; para cezasına çevrildi.

17 Şubat 2016’da talep edilen 3’üncü bilirkişi raporunda TTK Kozlu Müessese Müdürü Kazım Eroğlu ve yardımcısı Nurettin Yılmaz’ın ise firmaya bir yaptırım uygulamak yerine kendi bünyelerinden bir çalışanı teknik nezaretçi olarak atamayı uygun görerek tali kusurlu oldukları ifade edildi.

Raporda, “TTK nezaketçi atamak yerine yükleniciye ceza verilmesi, iş durdurulması ve gerekiyorsa iş akdinin feshedilmesi gibi önlemler almış olsa idi kaza olayının önüne geçilebilirdi. Bütün bunlara karşın TTK idaresi en azından işlerin güvenli bir şekilde yürütülebilmesi amacıyla teknik nezaretçi ataması yaptığı için olayda asli değil tali kusurlu olarak değerlendirilmiştir.”

Eroğlu, yargılandığı süreçte Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 2017 yılında Türkiye Taşkömürü Kurumu Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlük görevlerine vekaleten, 2018 yılında ise asli olarak atandı.

Ne olmuştu?

7 Ocak 2013’te Türkiye Taşkömürü Kurumuna (TTK) bağlı Kozlu Müessese Müdürlüğü faaliyet sahasındaki kömür ocağında, taşeron Star İnşaat’ın eksi 630 kotunda galeri açma ve hazırlık çalışması yaptırdığı bölümde metan gazı püskürmesi sonucu meydana gelen iş cinayetinde sekiz madenci (Ahmet Şekerci (31), Hasan Bozacıoğlu (44), Hüseyin Kürekçi (56), Köksal Kadıoğlu (48), Muharrem Yapıcı (32), Muhsin Akyüz (31), Satılmış Arslan (36), Yüksel Koca (42) hayatını kaybetmiş, yedi madenci de yaralanmıştı.

Patlamanın meydana geldiği maden ocağında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerinin 2010 ve 2011’de yedi defa denetim yaptığı ve madendeki kırk beş eksik için, firmaya 3 bin 500 lira ceza kestiği belirlenmişti. TTK 2011 işletme raporunda, metan gazını önceden gösterecek sondajlar yapılmadan kazılara devam edildiğinden, daha önce vahim bir olayla karşılaşılmamasının tesadüf olduğu belirtildi. Yeterli kontrol ve degaj sondajları yapılmadığı için taşeron firmanın defalarca uyarıldığı, Sayıştay raporlarına da yansımıştı.

*Bu haber; bianet, Evrensel ve Cumhuriyet arşivinden yararlanarak hazırlandı

 (RT)

 Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: