December 6, 2022

Amasra’daki madende kömür üretimine ara verildiFotoğraf: AA

Bartın, Amasra’da 41 işçinin hayatını kaybettiği iş cinayetiyle ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ bugün açıklama yaptı.

Bakan Dönmez, patlamanın meydana geldiği Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesinde işlemler bitinceye kömür üretimine ara verdiklerini bildirdi.

“Yeniden üretime hazırlanabilmesi için”

Maden ocağı bölgesinde açıklama yapan Dönmez, teknik güvenlik ve emniyet ekiplerinin ocakta kısmi devam eden yangınla mücadeleyi halen sürdürdüğünü açıkladı:

“Şu anda baraj yapma işlemleri devam ediyor. Arkasından da azot ve gerekirse su ve değer kimyevi maddeleri ocağa basmak suretiyle orayı tamamen kontrol altına alacağız. Sonrasında tesisin yeniden üretime hazırlanabilmesi için oluşan hasarların tespiti, bunların tekrar tesis edilmesi ve benzer teknik işlemler devam edecek. Tabii ki bu işlemler bitinceye kadar Amasra Müessesemizde kömür üretimine ara veriyoruz.”

Soruşturmayı 5 savcı yürütüyor

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ maden ocağındaki patlamayla ilgili soruşturmayı 5 cumhuriyet savcısının yürüttüğünü belirtti.

Tahkikatın Amasra Cumhuriyet Savcılığında yürütüldüğünü açıkladı:

“İlk önce 3 cumhuriyet savcısı görevlendirildi ancak olayda hayatını kaybeden işçilerimizin çoğalması üzerine sayı 5’e çıkarıldı. Şu anda 5 cumhuriyet savcımız tahkikatı sürdürmektedir. Amaç; maddi hakikati bütün gerçekliğiyle ortaya çıkarmaktır. İhmal, kusur, eksiklik ne varsa bu kim veya kimlerden kaynaklanıyorsa hukuk bunlarla ilgili gereğini yapacaktır.

“Şu anda soğutma çalışmaları henüz bitmediği için içeride bir delil tespiti yapma imkanı henüz yok ancak bundan sonraki süreçte soruşturmanın gerekleri neyse bunların hepsi titizlikle yerine getirilecek ve maddi hakikat ifade ettiğim gibi bütün gerçekliğiyle ortaya çıkarılacak. Herhangi bir ihmal, kusur veya başka da öngöremediğimiz sebep varsa bunlar tespit edilecek, ilgililer hakkında da gerekli hukuki işlemler yapılacaktır.”

TIKLAYIN – Kozlu’daki patlamanın baş sorumlusuydu, TTK’ye atanmıştı

TIKLAYIN – Deniz Yavuzyılmaz’dan Meclis’te 5 ay önce “Amasra” uyarısı

(AS)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: