December 6, 2022

Soma avukatı Can Atalay: Hiçbir işin fıtratında ölüm yoktur*Fotoğraf: Sosyal medya

Gezi Davasında 18 yıl hapis cezası verilen ve tutuklanan avukat Can Atalay, 41 kişinin yaşamını yitirdiği Amasra maden ocağındaki patlamayla ilgili sosyal medyadan mesaj paylaştı.

301 işçinin yaşamını yitirdiği Soma Davasının avukatlarından olan Atalay, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın maden faciasıyla ilgili “kader planı” sözlerine tepki gösterdi ve  “Ne fitrat ne de kader planı. Ekmeğini kazanırken insanlarımızı göz göre göre ölüme yollayan, onları en ucuz maliyet kalemi’ olarak kabul eden zihniyetiniz, düzeninizdir” dedi.

Atalay’ın mesajı şöyle:

“Biz işçi sınıfımızdan, onların adaleti için dişe diş kora kor mücadele eden analarından, eşlerinden, evlatlarından öğrendik: ‘Hiçbir işin fıtratında ölüm yoktur! Risk vardır, önlem vardır!’

Ne fitrat, ne de kader planı. Ekmeğini kazanırken insanlarımızı göz göre göre ölüme yollayan, onları en ucuz maliyet kalemi’ olarak kabul eden
zihniyetiniz, düzeninizdir. Türkiye’nin bu koşullarında dahi, eksik gedik de olsa, Soma’da hukuken kazanılan ve en yukarıdakinden en aşağıdakine kadar ne derece düşkünleşebildiklerini teşhir eden, ısrarlı bir mücadele olmuştur.

Acımız taze, acımız soğumayacak. Yıllar yıllar da sürse, her hal ve şartta adalet için mücadele edeceğiz. Sosyal cinayet düzenine son verecek ve adaletsizlik yerin 7 kat altına saray da kursa, biz adaleti gerekirse tırnaklarımızla kazarak kazanacağız!” 

(RT)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: