December 10, 2022

Diyarbakır Barosu, soykırım açıklamasından beraat ettiFotoğraf: Diyarbakır Barosu

Diyarbakır Barosu’nun 2018-2020 dönemi Baro Başkanı Cihan Aydın ve Yönetim Kurulu Üyeleri hakkında, 24 Nisan 2019 tarihli Ermeni Soykırımına ilişkin açılan davanın karar duruşması bugün görüldü.

Baro, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, avukatların Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada beraat ettiğini duyurdu.

Bir yıl sonra aynı açıklamayla suçlandılar

“İster kurbanların dediği gibi ‘Medz Yeghern’, ister dedelerimizden, ninelerimizden duyduğumuz ismiyle ‘Fermana Fılla’, isterse Polonyalı hukukçu Raphael Lemkin’in ‘Ermeni Halkına yapılanlardan esinlenerek düşündüm ve kaleme aldım’ dediği şekliyle ‘Soykırım’ olarak zikredelim, hakikat değişmez.”

Diyarbakır Barosu’na bu ifadelerin de yer aldığı, Ermeni soykırımına dair 24 Nisan 2021’de yaptıkları “Büyük Felaket’in acısını paylaşıyoruz” başlıklı yazılı açıklama nedeniyle de soruşturma açılmıştı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, bildiriyle ilgili Baro Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri hakkında, “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama” suçundan soruşturma açtı.

Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren, soruşturmaya dair “Diyarbakır Barosu, herkesin ifade hürriyetini sonuna kadar savunurken baskılar ve soruşturmalar sebebiyle kendi ifade özgürlüğünü sınırlamayacaktır. Değerlerimize yakışır şekilde söylediğimiz sözleri yine aynı tarihsel değerlere yakışır şekilde savunmaya devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.

Önceki baro yönetimine de dava

Baro’nun 2016-2018 dönemindeki Diyarbakır Barosu Başkanı olan Ahmet Özmen ve dönemin Yönetim Kurulu Üyeleri Mahsum Batı, Nurşin Uysal, Cihan Ülsen, Sertaç Buluttekin, Neşet Girasun, Serhat Eren, İmran Gökdere, Velat Alan, Ahmet Dağ ve Nahit Eren’e de yine soykırım da dahil birçok konudaki basın açıklamaları sebebiyle dava açılmıştı.

Avukatların şu açıklamaları suç kapsamında sayılmıştı:

* Baronun internet sitesinde yayınlanan 24 Nisan 2017 tarihli, “24 Nisan / Büyük Felaket : Ermeni Halkının Acısını Paylaşıyoruz” başlıklı açıklamada yer alan, “Soykırımda yaşamını yitiren bir milyonu aşkın sivil-masum Ermeni’yi saygıyla anıyoruz” şeklindeki ifadeler.

* 18 Aralık 2017 tarihli, “Kürdistan İfadesini Cezalandırmak Utançtır, Kabul Edilemez!” başlıklı yazıda, Osman Baydemir’e yönelik cezanın “utanç” olarak yorumlanması.

* 14 Eylül 2017’de yayınlanan ve “SİHA müdahalesi sonucu yaşanan olay” konulu, raporla ilgili açıklamalarında, ölenlerin “sivil olarak” değerlendirilmesi.

Bir yılda 78 dava ve soruşturma

Diyarbakır Barosu’nun raporuna göre, 2020 yılında, aralarında eski baro başkanlarının da olduğu 69 avukat hakkında kurumsal ve mesleki faaliyetleri nedeniyle en az 78 soruşturma ve dava açıldı.

TIKLAYIN – Bir yılda 69 avukata 78 dava ve soruşturma

Baronun Avukat Hakları Merkezi’nin hazırladığı 60 sayfalık 2020 Yılında Avukatlara Ve Baronun Yönetim Kurulu Üyeleri Hakkında Açılan Soruşturma Ve Kovuşturmalara Dair Rapor’da şu tespit yer aldı:

“Diyarbakır Barosu’nun kurumsal faaliyetlerinin yanı sıra üyelerinin mesleki faaliyetleri sistematik olarak soruşturma ve kovuşturmaya uğruyor. 2016-2020 tarihleri arasında görev yapan Baro Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte, 2020 yılında Baro üyesi en az 69 avukat hakkında kurumsal ve mesleki faaliyetleri nedeniyle en az 78 soruşturma ve dava açıldı.” (AS)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: