December 6, 2022

Doç. Dr. Kaymakçı: Türkiye ölümlü maden kazalarında dünyada ikinciZonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Maden Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdoğan Kaymakçı, Bartın’daki maden ocağında meydana gelen patlamaya yönelik değerlendirme yaptı.

BirGün’de yer alan habere göre, Kaymakçı, Türkiye’nin en çok ölümlü maden kazaları sıralamasında dünyada 2’nci olduğunu söyledi.

“Sayıştay raporlarında tüm noktalara dikkat çekilmiş ama Sayıştay raporları hiçbir şekilde dikkate alınmıyor” diyen Kaymakçı şöyle dedi:

“Dünyada artık kömür terk ediliyor. Madende öncelik insan diye hareket edilirse can kayıpları önlenir. Soma faciasından 1-2 ay önce enerji bakanı oraya gitmiş ve ‘Burası Avrupa’nın en modern ocağı’ demişti.

“Sonra 301 işçimizi kaybettik. Burada da benzer bir durum var. Sayıştay’ın yaptığı denetimler, ortaya koyduğu raporlar hiçbir şekilde dikkate alınmıyor.

“Burada ne olduğunu henüz bilmiyoruz. Bir olasılık da metan gazı yoğunluğu bulunan degaj bölgesin bir müdahale de ani metan gazı ve patlamaya yol açabilir. Ancak bunun için de sondajlar yapılır. Kaza yerin 300 metre altında meydana geliyor. Madende, derinlik arttıkça risk artar.”

 (RT)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: