December 6, 2022

Hak savunucuları, Rümeysa Doktoru andıkları için hakim karşısındaFotoğraf: TİHV

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Van Temsilcisi Sevim Çiçek ve Başvuru Hekimi Dr. Hüseyin Yaviç, Ankara’da nöbet sonrası geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden asistan hekim Rümeysa Berin Şen’i anmak istedikleri için bir kez daha hakim karşısına çıkacak.

İki insan hakları savunucusu, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet suçlamasıyla yargılanıyor.

Valilik “yasağıyla” engellendiler

Ankara Şehir Hastanesi’nde asistan hekim olarak çalışan Dr. Rümeysa Şen, 23 Ekim 2021 tarihinde nöbet çıkışı evine giderken trafik kazası geçirerek hayatını kaybetmişti. Asistanlar başta olmak üzere, sağlık çalışanlarının ağır çalışma koşullarını gündeme taşıyan bu olayın ardından Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) çağrısıyla 25 Ekim 2021 günü tüm yurtta basın açıklamaları gerçekleştirildi.

Ancak Van’da Yüzüncü Yıl Tıp Üniversitesi Fakültesi önünde Van-Hakkari Tabip Odası’nın çağrısıyla gerçekleştirilmek istenen basın açıklaması polislerce engellendi. Gerekçesi ise Valiliğin 21 Kasım 2016’dan 27 Haziran 2022’ye kadar kesintisiz olarak sürdürdüğü eylem ve etkinlik yasağıydı. 

O dönem Van-Hakkari Tabip Odası Başkanı olan, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Van Temsilciliği başvuru hekimi Dr. Hüseyin Yaviç, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi önünde basın açıklamasını gerçekleştirmek isterken gözaltına alındı. Polisler, gözlemci olarak orada bulunan TİHV Van Temsilcisi Sevim Çiçek’i de gözaltına aldılar.

Yasak bitti, dava devam ediyor

Yaviç ve Çiçek aynı gün serbest bırakıldılar ama haklarında 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet gerekçesiyle dava açıldı.

Sevim Çiçek ve Hüseyin Yaviç’in yargılandığı davanın ilk duruşması, Van’daki yasağın 2013. günü olan 26 Mayıs 2022 tarihinde Van 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Süreç içinde Van’daki eylem ve etkinlik yasağı sona ererken, Çiçek ve Yaviç’in yargılanmasına devam ediliyor. İki insan hakları savunucusu 18 Ekim 2022, saat 10.30’da Van 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacaklar.

Yasak 2045 gün sürdü

Türkiye İnsan Hakları Vakfı, 5 buçuk yılı aşan yasakla ilgili video hazırlamıştı.

Van’da Valilik kararıyla hayata geçirilen ve Kasım 2016’da başlayan eylem ve etkinlik yasağı, 27 Haziran 2022 tarihinde, yasağın 2045. gününde son buldu.

Yasağı uzatmayan Van Valiliği bu kez 14 Temmuz 2022 tarihinde yayımladığı kararla, il genelinde “basın açıklaması yapılamayacak yerleri” ilan etti. Bu alanların dışındaki yerlerde ise her türlü eylem, etkinlik ve bildiri dağıtımını ise 24 saat önceden bildirim zorunluluğuna bağladı. (AS)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: