December 1, 2022

Rusya’nın Kiev’e saldırılarında en az 4 ölü* Fotoğraf: Anadolu Ajansı (AA)

Rusya’ya ait 28 kamikaze insansız hava aracının (İHA) Ukrayna’nın başkenti Kiev’e yönelik saldırılarında en az dört kişi öldü.

The Guardian’ın haberine göre, Telegram hesabından bir mesaj paylaşan Kiev Belediye Başkanı Vitaly Kliçko, “Bu sabah, 28 İHA Kiev yönünde uçtu. Silahlı kuvvetlerimiz ve hava savunmamız sayesinde uçan teröristlerin çoğu vurularak düşürüldü. Kiev’de toplam beş patlama sesi duyuldu. Bunlardan biri Şevçenski bölgesinde konutların olduğu bir binaydı” dedi.

Kliçko’nun açıklamasına göre, apartmanda bulunan 18 kişi kurtarılırken enkaz altında kalan dört kişi hayatını kaybetti.

Ukrayna İçişleri Bakanlığı Danışmanı Anton Geraşçhenko da sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, “Rusya’nın İran insansız hava araçları ile saldırdığı Kiev’deki apartmanın enkazında bir ceset daha bulundu. Bu, saldırıda hayatını kaybeden dördüncü kişi” dedi.

Anadolu Ajansı (AA), olayda hayatını kaybedenlerin arasında altı aylık hamile bir kişinin ve eşinin de olduğunu yazdı.

İran, İHA iddialarını reddetti

Öte yandan, İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasser Kanaani, bugün (17 Ekim) düzenlediği haftalık basın toplantısında İran’ın Rusya’ya insansız hava aracı sağladığına ilişkin iddiaları da değerlendirdi.

Kanaani, “İran’ın Rusya’ya İHA tedarik ettiği ile ilgili çıkan haberlerin siyasi hedefleri var ve batılı kaynaklar tarafından dolaşıma sokuluyor. Savaşın taraflarından hiçbirisine silah sağlamadık” açıklamasını yaptı.

Arama-kurtarma çalışmaları sürüyor

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski de başkent Kiev’i hedef alan saldırılar ile ilgili Telegram hesabından bir mesaj paylaştı.

Hayatını kaybedenlerin arasında “bebek bekleyen genç bir ailenin de olduğunu” doğrulayan Zelenski, dört kişinin yaşamını yitirdiği saldırının ardından arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Zelenskiy, 10 Ekim’de Telegram hesabından paylaştığı görüntülü mesajında, Rusya’yı Ukrayna’da sivillere yönelik “terör eylemleri” düzenlemekle suçlayarak, “Harkiv, Donbas şehirlerine, Ukrayna’nın diğer şehirlerine de saldırılar oldu. İran yapımı silahlı insansız hava araçlarıyla saldırılar düzenlendi. Terör, cezalandırılması gereken bir suçtur” demişti. (SD)

Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: