December 2, 2022

“Temiz okyanus ve denizler için harekete geç”


* Fotoğraf: Anadolu Ajansı.

Avrupa Birliği (AB), Birleşmiş Milletler ve Smurfs (Şirinler) iş birliğinde tüm dünyada ortaklaşa düzenlenen küresel farkındalık girişimi #EUBeachCleanup (Sahil Temizleme Kampanyası) için Türkiye’de de 20 Ekim- 9 Kasım tarihleri arasında bir dizi etkinlik gerçekleştiriliyor.

AB Türkiye Delegasyonu ve AB Bilgi Merkezleri aracılığıyla Çanakkale, İstanbul, Van, Samsun, Trabzon ve Urfa’da düzenlenecek etkinliklerin merkezinde gençler yer alıyor.

Nedeni ise bu yılın, Avrupa’da “Avrupa Gençlik Yılı” ilân edilmesi.

#EUBeachCleanup2022 etkinlikleri kapsamında gençlerin sahillere inmesi ve okyanus, deniz ekosisteminde biyoçeşitliliğin korunmasına yönelik bilinçlendirilmesi planlanıyor.

Kampanya kapsamında Çanakkale’de kurulan, 23 metre uzunluğundaki “Dijital Okyanus Tüneli” de ziyaret edilebilecek. Tünelo sayesinde dijital olarak okyanusu gezme deneyimi ile deniz kirliliğiyle mücadelede; kirlilik kaynağını yok etmenin, daha az tüketmenin, geri dönüşümün önemi gözler önüne serilecek.

Tünelin sonuna gelindiğinde ise plastiksiz ve temiz bir deniz yaşamı için neler yapılmalı sorusuna, hazırlanan bilgi ekranı aracılığıyla yanıtlar verilecek.

En yakınındaki sahili bul

ABTürkiye Delegasyonu ve AB Bilgi Merkezleri aracılığıyla düzenlenen etkinliklerden birine katılıp siz de temiz deniz ve okyanuslar için mücadele verebilirsiniz.

Okyanusları plastik kirliliğinden kurtarma hedefi için kampanyanın resmi internet adresinden Türkiye çapında düzenlenecek tüm etkinlikler ile ilgili ayrıntılı bilgi edinebilir, AB Sahil Temizleme Kampanya programını detaylı olarak inceleyebilirsiniz.
Avrupa Birliği Sahil Temizleme hakkında

#EUBeachCleanup2022 (Avrupa Birliği Sahil Temizleme) kampanyası tüm dünyada Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler ve Smurfs (Şirinler) iş birliğinde yürütülüyor.

Küresel çapta düzenlenen bir farkındalık girişimi olan #EUBeachCleanup2022 kapsamında bu yıl Mozambik, Cezayir, Tunus, Amerika Birleşik Devletleri, Ürdün, İtalya, Karadağ, Güney Afrika-Wellington gibi bir dizi ülkede yoğun olarak gençlerin katılımı ile sahil, plaj temizleme aktiviteleri gerçekleştiriliyor.

#EUBeachCleanup2022 küresel kampanyası, Türkiye’de Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve Avrupa Birliği Bilgi Merkezleri aracılığıyla hayata geçiriliyor.

(TY)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: