December 2, 2022

İzvestiya | “Türkiye Karadeniz’de kısa menzilli balistik füze denedi”Fotoğraf: Kısa menzilli balistik füze Tayfun’un rampası/ @Defence_IDA

Rusya’nın önde gelen gazetelerinden İzvestiya, Bloomberg haber ajansına dayandırdığı haberinde, Türkiye^nin bugün Karadeniz üzerinde kısa menzilli balistik füze denemesi yaptığını bildirdi. 

International Defence Analysis, Twitter hesabından  denenen füzenin Roketsan tarafından üretilen Türkiye’nin ilk kısa menzilli balistik füzesi olduğunu duyurdu. 

Füze, karadeniz kıyısındaki Rize yakınlarında  sabah 07:00 dolaylarında bir hareketli platformdan fırlatıldı. 561 km kat ederek Sinop limanı yakınlarında denize düştü. Bu, Türkiye’nin kısa menzilli füzeleri teste başlamasından bu yana bir füzenin kat ettiği en uzun mesafe  oldu.

Savunma Sanayi Başkanlığı, denemeyle ilgili olarak Bloomberg’in bilgi talebini geri çevirdi. 

Türkiye, kendi üretimi  balistik füzelerin ilk denemelerini 2018 yılında gerçekleştirdi. Sinop’ta kısa ve orta menzilli Gökdoğan ve orta menzilli Bozdoğan füzelerin ilk testleri gerçekleştirildi.

Türkiye’nin savaş yatırımları genişliyor

Netzpolitik’ten Matthias Monroy’un haberine göre, grup, Katar, Kırgızistan, Türkmenistan, Pakistan, Somali, Fas ve en son Sırbistan’ın da aralarında yer aldığı 24 ülkeyle muharebe SİHA’sı teslimatı sözleşmeleri imzaladı. Polonya, 24 TB2 SİHA’sı sipariş eden ilk NATO ülkesi olurken, Romanya’da da hükümetin satın almaya karar verdiği 18 SİHA’yla ilgili karar onaylanmak üzere parlamentonun kararını bekliyor.

TIKLAYIN-Uluslararası hukuku ihlal pahasına küresel SİHA gücü olmak

Türkiye TB2 ile, İHA/SİHA sistemleri alanında silah üreticisi ve askeri güç merkezi olarak kendini kanıtlayabilir. Bunda SİHA’ların askeri başarıya katkıda bulunduğu ve bir “oyun değiştirici” rolü oynadığı kabul edilen Libya, Dağlık Karabağ ve Ukrayna’daki kullanımları etkili oldu. Ukrayna ordusu da Azerbaycan gibi, düşman birliklerinin SİHA’larla bombalanmasını gösteren, marşların eşlik ettiği videoları sosyal medyada dolaştırarak karşı cephede moral bozukluğu yaratmaya başlamıştı.

SİHA’larını daha da yüksekten uçurmak isteyen Baykar, Akıncı adı verdiği iki güçlü motora sahip, neredeyse bir ton mühimmat taşıyabilen uzun menzilli bir SİHA geliştirdi. Bir yıl önce ilk örnekleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın huzurunda Hava Kuvvetleri ve orduya teslim edildi. Ordunun bu arada yaklaşık 20 adet Akıncı’ya sahip olduğu söyleniyor. Akıncı’nın motorlarının başlangıçta Ukrayna’da üretilmesi planlanmışken, savaş planları akamete uğrattı.

Baykar, devlet desteğiyle üretmekte olduğu, ilk uçuşunu 2023’te gerçekleştirmesi planlanan “Kızılelma” adlı SİHA üzerinde de çalışıyor. “Kızılelma”nın görünmeden uçma ve değişik askeri eylemleri icra kabiliyetine sahip olduğu söyleniyor

SİHA taşıyan uçak gemisi

Uygulamadaki planlara göre Kızılelma, uçak gemisi TCG Anadolu’da konuşlandırılacak. Böylece, aslında Hava Kuvvetleri için tedarik edilmesi beklenen ABD F35 savaş uçaklarının pilotları SİHA’larda görev yapacak. Türkiye, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya’dan hava savunma sistemleri satın aldıklarını açıklamasının ardından üç yıl önce Washington tarafından F35 programından çıkarılmıştı.

Deniz Kuvvetleri, birkaç “Kızılelma”ya ek olarak, uçak gemisinde 50 TB’den oluşan bir sistem kurmayı planlıyor. Baykar Makina, bu amaçla yerden kazanmak için Anadolu uçak gemisinde park edilebilmesi için katlanır kanatlı TB3 versiyonunu geliştiriyor. Böylece Türkiye sadece Akdeniz’deki dördüncü deniz gücü haline gelmekle kalmayacak, ayrıca, dünyada bir uçak gemisini SİHA’larla donatan ilk ülke de olacak.

Projelerde Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu ve  Savunma Sanayii Araştırma Enstitüsü uzmanları çalışıyor. 

(AEK)

Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: