December 2, 2022

Lula ikinci turu 7 puan önde götürüyorFotoğraf: Lula ve Bolsonar, Pazar gecesi canlı Tv tartışmasında 

Brezilya’da Pazartesi günü yayınlanan son ankete göre 30 Ekim’de yapılacak  Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerine beş gün kala önceki cumhurbaşkanı Luiz Inácio Lula da Silva’nın yarışı şimdiki Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro’nun yedi puan önünde götürdüğü öngörülüyor.

Telesur’un haberine göre, boş, geçersiz, çekimser ve kararsız oylar dağıtılmadan, Lula’nın oyları yüzde 53,5’a yükselirken, Bolsonaro yüzde 46,5’te kalıyor.

Seçmenlerin oy kullanma niyetleri çerçevesinde de Lula’ya oy verme niyetinde olanlar yüzde 48,1 dolayındayken Bolsonaro yüzde 41,8’de kalıyor. 

14-16 Ekim arasında 2 bin 2 seçmenle yüz yüze görüşülerek kimlik bildirimi olmaksızın rasgele gerçekleştirilen ankette tüm senaryolarda, Lula, Bolsonarao’nun altı puan kadar önünde gidiyor.

Anket, iki Cumhurbaşkanı adayı arasında Pazar günü düzenlenen TV tartışması sonrasında yapıldı. Lula, tartışmadan da Bolsonraro’dan daha yüksek beğeniyle ayrıldı.

Lula, Bolsonaro’ya “Diktatörcük” dedi 

30 Ekim’de bir kez daha Brezilya’nın Cumhurbaşkanlığını üstlenmek üzere mücadeleye devam eden Lula, Pazar günü TV’de tartışmaya giriştiği aşırı sağcı rakibi Jair Bolsonaro’yu ” “diktatörcük” ve “yalan haber ve aptallığın kralı” diye niteledi.

Lula Bolsonraro’yu Covid salgınındaki tutumu ve Amazon’un ormansızlaştırılması konusunda hedef aldı.

Koronavirüs kontrol önlemlerini ve aşı kampanyalarını sabote ederek bütün dünyanın öfkesini üzerine çeken rakibine “Gerçek şu ki, ihmaliniz 680 bin kişinin ölmesini yol açtı – bunların yarısından fazlası kurtarılabilirdi” dedi.

76 yaşındaki Lula, Covid’i “basit bir grip” olarak küçümseyen ve aşılanmadığını iddia eden Bolsonaro için “Tarihte daha önce hiçbir zaman sizinki gibi pandemiyle ya da ölümle dalga geçen bir hükümet görülmedi” dedi.

Lula rakibinin çevreye yönelik saldırısını da hedef aldı “Amazon’a saygı göstermediniz – hiç saygı göstermediniz” dedi ve seçildiği takdirde bir yerli halklar bakanlığı kurma sözü verdi.

“Bu seçimleri kazanacağız, böylece Amazon’u koruyabilir ve Yerli topraklarının işgalini ve yasadışı madenciliği yasaklayabiliriz.”

Bolsonaro Lula’ya “yolsuzluklar” ve
Nikaragua ve Venezuela üzerinden saldırdı

Bolsonaro, Lula’ya karşı saldırısını, önce Lula ardından Dilma Roussef döneminde İşçi Partisi’nin (PT) 2003-2016 arasındaki iktidarı sırasında patlak veren yolsuzluk skandallarına dayandırdı São Paulo’da gerçekleşen tartışmada Lula’ya “sen ulusal utançsın” dedi.

Ayrıca solcu rakibini Nikaragua ve Venezüella liderleri Daniel Ortega ve Nicolás Maduro’nun da aralarında “solcu despotlar”la iyi geçinmekle suçladı Lula, Brezilya’nın genç demokrasisine tehdidin Şili’nin darbeci Generali Augusto Pinochet gibi diktatörleri kutlamasıyla ünlü eski bir asker olan Bolsonaro’nun kendisi olduğunu söyleyerek yanıtladı.

Brezilya’yı 2003’ten 2010’a kadar yöneten eski sendika lideri Lula, “Rakibim var olan en utanmaz yalancı” dedi. “Demokrasiyi ve özgürlüğü savunan benim, bu diktatörcükten çok daha fazlasını yaptım… Bu ülkeyi daha önce iki kez yaptığım gibi demokratik bir şekilde yönetmek istiyorum.”

Bolsonaro ilk turda kendisine yüzde 37’den fazla şans tanımayan anketleri yanıltarak Lula’nın yüzde 48’ine olan desteğiyle aradaki farkı 5 puna indirmişti. İkinci tur öncesinde Lula hala favori olarak görülse de ancak Bolsonaro’nun kesin sonuçlar açıklanana kadar iddiasının süre gideceği anlaşılıyor.

İlk tur

Brezilya’da 3 Ekim Pazar günü yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri Solun lideri Lula da Silva’nın öncülüğünde sonuçlanmıştı. Ancak ne Lula ne Bolsonaro, yüzde 50’yi geçebildiği için Brezilya cumhurbaşkanının kim olacağı 30 Ekim’deki ikinci turun ardından belli olacak.

Kayıtlı 156 milyon 454 bin seçmenin yaklaşık yüzde 80’inin, 496 bin 856 sandıkta oy kullandığı birinci turda İşçi Partisi (PT) adayı Lula 57milyon 259 bin 504 oyla seçime katılanların yüzde %48,4’ünün, Libereal Parti (PL) adayı Jair Bolsonaro 51 milyon 72 bin 345 oyla yüzde 43,2’sinin desteğini almıştı. Demokratik Hareket Partisi (MDB) adayı merkezci Simone Tebet 4 milyon 915 bin 423 oyla yüzde 4,2 , Demoratik İşçi Partisi (PDT) adayı Ciro Gomes de 3 milyon 599 bin 287 oyl seçmenleri yüzde 3’ünün desteğini almıştı. 

Kentlerin orta sınıfları ve beyaz yakalıların desteklediği Tebet ve Gomes’in seçmenlerinin ikinci turda yüzlerini Bolsonaro’ya dönmelerine ihtimal verilmiyor. 

(AEK)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: